Ptak_Waw_CTR_2024

Najlepsze gospodarstwa mleczne

21 czerwca 2016

Całoroczne zmagania konkursowe dostawców mleka do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek zakończyły się uroczystą Galą i wręczeniem zwycięzcom samochodów osobowych. - Doceniliśmy najlepsze gospodarstwa, które postawiły na rozwój i utrzymanie najwyższych standardów mleka w tym trudnym przecież okresie dla mleczarstwa – mówi Edward Bajko, prezes Spomleku.

Zwycięzcami V edycji konkursu „Gospodarstwo Roku” zostali:

  • Angelika i Marcin Ołtuszyk (Worsy, powiat bialski, woj. lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo małe” – dostawy do 150 tys. litrów mleka rocznie
  • Jolanta i Marek Bujalscy (Dybów, powiat sokołowski, woj. mazowieckie), w kategorii „Gospodarstwo średnie” – dostawy do 300 tys. litrów mleka rocznie
  • Henryka i Stanisław Piluszyk (Łózki, powiat bialski, woj. lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo duże” – dostawy powyżej 300 tys. litrów rocznie

Konkurs „Gospodarstwo Roku” obchodzi w tym roku skromny jubileusz pięciolecia. - Przez ten czas bardzo dużo zmieniło się w gospodarstwach naszych dostawców – mówi Agnieszka Kamela, dyrektor Skupu Surowca SM Spomlek – Rolnicy podnieśli warunki utrzymania krów mlecznych, co przekłada się na zdecydowanie lepszą jakość surowca. Zauważamy zmiany w zakresie stanu sanitarnego budynków inwentarskich czy prowadzonej w gospodarstwie dokumentacji, udziału w kursach i szkoleniach, które podnoszą świadomość rolników. Praca, którą rolnicy wkładają w przygotowanie się do konkursu jest ogromna. Przynosi im korzyści na długo i daje wymierne wyniki produkcyjne, w konsekwencji obniżenie kosztów produkcji, jakże ważne w obecnej sytuacji – dodaje Kamela.

Cel konkursu „Gospodarstwo Roku” od początku jest taki sam – zachęcanie rolników do codziennych działań w gospodarstwie, zarówno jeśli chodzi o elementy związane z hodowlą bydła, jak i ogólnym wyglądem i estetyką prowadzonej działalności. – Udaje się to i to na dużą skalę – zapewnia Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek – W poszczególnych latach zmieniane są jedynie kryteria, które premiujemy. Na początku był to wzrost produkcji mleka, a w ostatnim roku już nie, bo na całym świecie wystąpiła nadprodukcja. Zawsze też staraliśmy się, by kryteria oceny gospodarstw były jak najbardziej obiektywne. Wielką rolę w tworzeniu i zmianach regulaminu konkursu miała zawsze Rada Nadzorcza, która reagowała na uwagi rolników po każdej edycji – tłumaczy Bajko.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu przystąpiły gospodarstwa z oddziału Chojnice SM Spomlek. - Zaangażowanie rolników przerosło nasze oczekiwania – mówi Damian Kożuch, dyrektor oddziału w Chojnicach – Włożyli mnóstwo wysiłku i pracy w spełnienie kryteriów i zdobycie możliwie największej ilości punktów z korzyścią nie tylko dla siebie, ale również dla mleczarni. Konkurs Gospodarstwo Roku to kolejny, po połączeniu ze Spomlekiem, impuls do rozwoju hodowców krów mlecznych – dodaje.

W konkursie zwyciężają najczęściej ci, którzy się starają przede wszystkim dla siebie, a samochód jest tylko nagrodą za ich ciężką pracę. - Wierzę, że nikt nie żałuje włożonego wysiłku nawet, jeżeli konkursu nie wygrał – mówi Edward Bajko prezes Spomleku - Silne gospodarstwa tworzą siłę spółdzielni i na odwrót. Grupa, która zgodnie ze sobą współpracuje zawsze będzie silniejsza od takiej, gdzie każdy chce załatwić tylko swój prywatny interes. Ma to szczególne znaczenie w tak trudnych czasach, jak dzisiaj.

Podczas uroczystej Gali wręczono zwycięzcom samochody osobowe marki oplel astra w barwach Serenady. Oprócz tego nagrody rzeczowe otrzymało kolejne cztery gospodarstwa z najwyższą liczbą punktów z każdej kategorii: „Gospodarstwo małe”, „Gospodarstwo średnie”, „Gospodarstwo duże”.





                                                                                               ***

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. W 2015 roku wyprodukowała blisko 22,6 tys. ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego.

Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długo dojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), masło. Są one wytwarzane w czterech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie, Chojnicach i Młynarach (okolice Elbląga).

SM Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Podlasia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których 1300 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 400 to pracownicy spółdzielni. Zatrudnienie w zakładach wynosi ponad 700 osób. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. W ubiegłym roku spółdzielnia przerobiła ponad 270 mln litrów mleka krowiego.

Biuro prasowe SM Spomlek


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę