OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nadal dobre wyniki w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

20 grudnia 2021
Nadal dobre wyniki w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

W okresie dziesięciu miesięcy 2021 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do października 2021 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła 30,5 mld EUR (138,8 mld zł), o 6,7% więcej niż rok wcześniej.

 

Polski handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi

Źródło: opracowanie Biura Analiz i Strategii KOWR na podstawie danych Ministerstwa Finansów, 2021 r. – dane wstępne. Saldo obliczono na podstawie danych z dokładnością do kilku miejsc dziesiętnych.

Wzrost eksportu był wynikiem znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym po lockdownie w pierwszej połowie roku, rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, dobrego przygotowania krajowych firm do funkcjonowania w warunkach pandemii oraz utrzymującego się popytu na polskie produkty. Konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro. Dobre wyniki eksportu były również wynikiem gospodarczego odbicia, szczególnie w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski.

Ponad 72% wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Na rynku unijnym sprzedano towary o wartości 22 mld EUR, co oznaczało wzrost o 8% w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Największe przychody z eksportu uzyskano ze sprzedaży do Niemiec (7,6 mld EUR, wzrost o 6%), Niderlandów i Francji (po 1,8 mld EUR, wzrost odpowiednio o 10% i 13%), Włoch (1,6 mld EUR, wzrost o 6%) i Czech (1,3 mld EUR, wzrost o 2%).

Eksport produktów rolno-spożywczych z Polski w ujęciu miesięcznym

Źródło: opracowanie Biura Analiz i Strategii KOWR na podstawie danych Ministerstwa Finansów, 2021 r. - dane wstępne.

W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne (5,7 mld EUR, wzrost o 6%), w tym głównie mięso drobiowe, przetwory mięsne, mięso wołowe i wieprzowe. Kolejną grupę stanowiło ziarno zbóż i przetwory (3,8 mld EUR, wzrost o 10%), tytoń i wyroby tytoniowe (3,4 mld EUR, spadek o 7%), cukier i wyroby cukiernicze (2,3 mld EUR, wzrost o 7%), produkty mleczne (2,2 mld EUR, wzrost o 10%) oraz ryby i przetwory rybne (1,9 mld EUR, wzrost o 4%).

Import towarów rolno-spożywczych osiągnął 20 mld EUR (90,9 mld zł) i był o 5,7% wyższy niż przed rokiem.

W okresie od stycznia do października 2021 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym eksport towarów z Polski rósł w tempie szybszym od importu, co skutkowało 8,8% wzrostem dodatniego salda wymiany handlowej, które wyniosło 10,5 mld EUR.

 

KOWR


POWIĄZANE

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...

W Polsce działa około 900 tysięcy serwisów WWW, co oznacza, że jedynie co trzeci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę