aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na Ukraińskim rynku występuje niska podaż rzepaku

21 lipca 2023
Na Ukraińskim rynku występuje niska podaż rzepaku

Rynek rzepaku czeka na dalsze podwyżki cen, czemu sprzyja niskie tempo zbiorów na Ukrainie, a także wiadomości o niskiej uprawie rzepaku w Kanadzie. Ukraińscy rolnicy są ograniczeni w sprzedaży ze względu na obecne niskie ceny skupu- informuje Ogólnoukraińska Rada Agrarna (VAR) 

Zostało to omówione 11 lipca podczas cotygodniowego briefingu zorganizowanego przez centrum analityczne spółdzielni "START", utworzone w ramach VAR.

"Obecnie eksport rzepaku pozostaje w tyle. W lipcu zakontraktowano 500 tysięcy rubli. ton ukraińskiego rzepaku, w sierpniu – 700 tys. ton. W rzeczywistości pod koniec czerwca Ukraina dostarczyła tylko 100 tysięcy ton. ton rzepaku. W kraju zebrano tylko 300 tysięcy hektarów. ton rzepaku, ale główną przyczyną niskiego wskaźnika eksportu jest wpływ cen.

Dziś rzepak nie jest zarabiany tak, jak w zeszłym roku, rolnicy są ograniczeni w sprzedaży, sprzedają małe partie. Ceny warunkowe rzepaku niemodyfikowanego genetycznie wynoszą średnio 370-375 euro / t Ale ceny rosną każdego dnia, więc rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą. Z tego powodu na rynku występował poważny niedobór podaży rzepaku, handlowcy "palą" kontrakty. Niemniej jednak w lipcu możemy zobaczyć "dno cenowe" pod presją zbiorów, ale w przyszłości ceny będą rosły" - uważa dział analityczny spółdzielni "START".

Według analityków ceny będą wspierane przez wieści z Kanady, gdzie ze względu na pogodę spodziewamy się znacznego spadku zbiorów.

"Kanada jest kluczowym producentem i przetwórcą rzepaku na świecie. Jeśli nastąpi spadek produkcji, ceny znacznie wzrosną" – tłumaczą analitycy START-up.

Rzepak ma dobre perspektywy na najbliższe miesiące. Już na początku sierpnia możemy spodziewać się 400 €/t na warunkach CPT, portów rzecznych. Niemcy kupują rzepak na wrzesień w cenie w przedziale 430-440 €/t

oprac, e-mk, ppr.plna podst źródło: «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР)


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę