MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Na pewno PIT-37? Sprawdź, czy wypełniasz dobrą deklarację

11 lutego 2021
Na pewno PIT-37? Sprawdź, czy wypełniasz dobrą deklarację

Wypełnienie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego podatnika, który raz w roku spędza mu sen z powiek. Złożenie PIT-u to coś, co wydaje się nam bardzo skomplikowane, a dodatkowo utrudnia to mnóstwo różnych formularzy do wyboru. Często zastanawiamy się, czy dopasowaliśmy odpowiedni wzór do naszych dochodów. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które z pewnością ułatwią dobranie odpowiedniego formularza. Upewnij się, czy składasz prawidłowy PIT do Urzędu Skarbowego.

 

Podatnik ma do wyboru siedem podstawowych wzorów zeznań podatkowych, jednak na stronie internetowej urzędów dostępne są również inne formularze zaczynające się od skrótu PIT, co może zmylić mniej wprawnych odwiedzających. Wywołuje też uzasadnione pytania, który dokument wypełnić i wysłać. 

PIT dla pracownika 

PIT-37 w 2021 będą składać wszyscy, którzy są zatrudnieni na typowych rodzajach umów. Formularz ten dotyczy bowiem dochodów uzyskanych na podstawie: 

  • umowy o pracę (na etacie), 

  • umowy zlecenie, 

  • umowy o dzieło, 

  • emerytur. 

Z tego wzoru korzystają także osoby, które uzyskały przychody z kilku spośród wymienionych źródeł. W przypadku emerytów, składanie PIT-37 nie jest obowiązkowe, pozwala jednak na odliczenie ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części zapłaconego podatku. 


Zdaniem eksperta: 

Warto pamiętać, że jeżeli nasze dziecko uzyskuje przychody inne niż praca lub stypendia, należy wliczyć jego przychody do własnych i uzupełnić je w załączniku PIT/M, który dodać możemy tylko rozliczając PIT-36. W takim przypadku musimy rozliczyć PIT-36 zamiast 37. Podobnie jest w przypadku przychodów zagranicznych, nawet z umowy o pracę. Kiedy chcemy rozliczyć zarobione pieniądze za granicą nie możemy wypełnić PIT-37, musi to być PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG - mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT

Dochody kapitałowe i ze sprzedaży nieruchomości 

Osoby, które aktywnie działały na Giełdzie Papierów Wartościowych i uzyskały przychody z tytułu zbycia akcji lub innych instrumentów inwestycyjnych powinny wypełnić PIT-38. Formularz ten dotyczy jednak tylko zysków kapitałowych. Jeśli zanotowałeś w zeszłym roku dochody z gry na giełdzie, a jednocześnie pracowałeś na etacie, lub innej formie zatrudnienia, powinieneś złożyć dwa formularze do Urzędu Skarbowego – PIT-37 oraz PIT-38. 

 

Zupełnie osobny wzór zeznania podatkowego dotyczy przychodów osiągniętych przez sprzedaż nieruchomości. W tej sytuacji uzupełnia się PIT-39. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, jest to dodatkowy dokument do wypełnienia. W pewnych przypadkach podatnik powinien złożyć wszystkie trzy formularze, ponieważ każdy z nich składa się niezależnie od pozostałych. Wynika to przede wszystkim z innego sposobu wyliczania kwoty podatku do zapłaty, dlatego przychodów z umów nie powinno się łączyć z dochodami giełdowymi oraz ze sprzedaży nieruchomości. 

 

Rodzaje PIT-ów dla przedsiębiorcy 

Również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają prostego wyboru. Muszą wypełnić jeden z czterech dostępnych wzorów, w zależności od formy opodatkowania: 

  • PIT-36 przy opodatkowaniu według skali podatkowej, 

  • PIT-36L, jeśli zastosowanie ma podatek liniowy, 

  • PIT-28, kiedy płaci się podatek ryczałtem, 

  • PIT-16A przy prowadzeniu karty podatkowej. 

Złożenie odpowiedniego wzoru dokumentu obowiązuje także tych przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli zysków. Poniesione straty mogą zostać odliczone w kolejnych latach. 

Mylące formularze 

Niektóre dokumenty przeznaczone są na przykład dla dużych firm zatrudniających pracowników – tu przykładem może być PIT-11. Taki dokument otrzymuje każda osoba na umowie. Wystarczy wspomnieć, że łącznie dostępne jest aż 26 różnych wzorów formularzy. Omówiona powyżej siódemka wystarczy jednak zdecydowanej większości podatników. 

 


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę