Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: zniesienie kwot produkcji cukru zwiększy konkurencję między producentami

2 października 2017
MRiRW: zniesienie kwot produkcji cukru zwiększy konkurencję między producentami

Zniesienie limitowania produkcji cukru silnie zwiększy konkurencję pomiędzy producentami cukru w UE, dlatego istotne jest wspieranie rozwoju upraw buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce - uważa resort rolnictwa.

"Zniesienie kwotowania produkcji cukru od 1 października 2017 roku, toczące się negocjacje UE w zakresie liberalizacji handlu z krajami trzecimi oraz koniunktura na rynku światowym to główne czynniki mające wpływ na rozwój sytuacji na tym rynku" - napisał resort rolnictwa komentując zniesienie limitowania produkcji cukru.

Istotną zmianą regulacji handlowych jest zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz pozwoleń monitorujących wywóz, co w sposób istotny zwiększy możliwość eksportu cukru poza rynek Unii Europejskiej.

Wraz ze zniesieniem kwot przestała obowiązywać minimalna cena skupu buraków cukrowych. Utrzymane są natomiast instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym (organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe), kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją płatność do buraków cukrowych oraz ochrona celna (cła i kontyngenty).

Na rynku cukru jednym z elementów, na podstawie którego podejmuje się działania kryzysowe jest system jego monitorowania, o co zabiegała Polska. Jest on niezbędny do sporządzania przez Komisję Europejską szczegółowego bilansu cukru i izoglukozy w UE. Działania te pozwolą na bieżącą analizę sytuacji na rynku cukru na szczeblu unijnym i krajowym oraz podejmowanie decyzji w zakresie rynku cukru - zaznacza resort rolnictwa.

Program rozwoju rynków rolnych na lata 2015-2020, opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa, zakłada rozwój uprawy buraków cukrowych, w tym poprawę wydajności ich uprawy oraz zapewnienie odpowiedniej wielkości produkcji cukru, która powinna zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe w kraju oraz stabilizację sytuacji finansowej plantatorów buraków cukrowych oraz producentów cukru.

Ministerstwo przypomina, że prowadziło intensywne działania na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami rynku cukru - Krajowym Związkiem Plantatorów Buraków Cukrowych i Związkiem Producentów Cukru w Polsce. Porozumienie zostało podpisane 19 kwietnia br., określa ono zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych, a producentami cukru w Polsce, co ma szczególnie istotne znaczenie w obliczu likwidacji kwot produkcyjnych w sektorze cukru.

Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017), po Francji (4,2 mln t) i Niemczech (3,6 mln t). Uprawą buraków cukrowych w Polsce zajmuje się ponad 34 tysiące rolników.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w tym roku cukrownie w Polsce wytworzą 2,1 mln ton cukru. Krajowe zapotrzebowanie na cukier oceniane jest na ok. 1,75 mln ton. W rezultacie konieczny będzie duży eksport cukru.

W Polsce produkcją cukru zajmują się cztery koncerny: trzy niemieckie Pfeifer & Langen Polska S.A., Nordzucker Polska, Suedzucker Polska oraz Krajowa Spółka Cukrowa posiadająca 40 proc. krajowego rynku cukru.

 

Anna Wysoczańska, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę