Na początku września rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie pomocy pozwalającej na odtworzenie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęski żywiołowej. Maksymalnie rolnik może dostać 300 tys. zł.
Od czwartku weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy przeznaczonej na „wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Nowe przepisy są bardziej korzystne dla rolników, gdyż będą mogli oni zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty poniesione od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a nie jak dotychczas, od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy - wyjaśnia resort rolnictwa.
Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć w oddziale regionalnym ARiMR lub w biurze powiatowym Agencji. Można też go przesłać pocztą.
Pomoc przeznaczona jest dla rolników w gospodarstwach, których szkody wynoszą co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolniczej i dotyczy odtworzenia takich składników gospodarstwa, jak np. maszyny rolnicze, sady, plantacje wieloletnie, infrastruktura techniczna, zwierzęta gospodarskie.
Rolnik będzie mógł dostać do 300 tys. zł na gospodarstwo, pieniądze zostaną wypłacone w formie refundacji - do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Na ten cel jest 200 mln euro.
(PAP)