Piękna przyroda, gościnność mieszkańców, wyborne wina, ale i poznawanie dziedzictwa narodowego - do tej listy dołączą możliwości aktywnego wypoczynku, wędrówki śladem ścieżek przyrodniczych, turystyka rowerowa, kajakowa, a także aktywności oparte na lokalnych wydarzeniach. TT Warsaw, które odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, rozpoczną się w czwartek, 21 listopada br. i potrwają do soboty.
Mołdawia to kraj, który, w świadomości turystów, kojarzony jest, przede wszystkim, z naturą, tradycyjną kuchnią i gościnnością. Oferuje ucieczkę od zatłoczonych miejsc, ciszę i spokój a dopełnieniem tych doznań są degustacje wysokiej jakości mołdawskich win.
Jak podkreśla Emilian Dzugas, prezes Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM), cały czas odbywają się prace nad dywersyfikacją oferty turystycznej. – Zależy nam teraz, aby podkreślić zrównoważony rozwój turystyki aktywnej. Pracujemy nad udogodnieniami dla turystów, tj. trasami do pieszych i rowerowych wycieczek, ciekawymi szlakami kajakowymi. Enoturystyka i gastronomia to obszary, które świetnie się rozwijają, w szczególności od momentu, kiedy Mołdawia była gospodarzem Międzynarodowej Konferencji nt. Turystyki Winnej (UNWTO Global Conference on Wine Tourism) w 2018 roku. Zachęcam więc serdecznie do rozmów z wystawcami, aby poszerzać wiedzę na temat możliwości turystycznych Mołdawii – zachęca.
Mołdawia pracuje nad zrównoważonym modelem współpracy pomiędzy lokalnymi podmiotami, które zapewniają usługi związane z turystyką wiejską, a narodowymi i międzynarodowymi biurami podróży. Turystyka oparta na aktywnym spędzaniu czasu, przeżyciach związanych z jej doświadczaniem, łączy turystów z mieszkańcami Mołdawii, przyczyniając się do odradzania wiekowych tradycji i zwyczajów.
Atrakcje na stoisku
Osoby zainteresowane podróżą do Mołdawii, jak i partnerzy biznesowi, będą mogli porozmawiać na stoisku C10 w Sali Marmurowej z przedstawicielami Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM), wiodącymi biurami podróży TatraBis i Corina Travel, firmą KayakingTours.com oraz znanymi winiarniami, tj. Milestii Mici i Asconi. Wystawcy, jak co roku, będą zachęcać do okrywania uroków Mołdawii, pomogą też zorganizować wyjazd i zapewnią atrakcje na miejscu. Warto zajrzeć na stoisko Mołdawii w piątek, drugiego dnia targów, o godz.16:00, by trafić na Wine o’clock i skosztować wybornych mołdawskich win. Dla tych, którzy będą chcieli na chwilę przenieść się do Mołdawii, będzie okazja, by, dzięki dostępnym na stoisku okularom VR, poczuć atmosferę tego urokliwego kraju.
Kalendarz wydarzeń 2020 - Mołdawskie Drzewo Życia
Warto pamiętać, że w Mołdawii przez cały rok odbywa się wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych i gastronomicznych. Na stronie http://www.moldova.travel/pl/calendar-2020.html znajdują się informacje o najważniejszych. Przykładem może być Milestii Mici Wine Run w lutym 2020, skierowany do miłośników biegania. To bieg na 10 km, w jednej z największych piwnic winnych na świecie, na głębokości 100 metrów. Inne ciekawe wydarzenie to DescOpera, jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal muzyki klasycznej na świeżym powietrzu. Odbywa się on w trzeci weekend czerwca, w wiosce Butuceni, na terenie rezerwatu historyczno-krajobrazowego Starego Orgiejowa. Z kolei szerokiego wachlarza mołdawskich win warto spróbować w pierwszy weekend października, wybierając się wtedy do stolicy, Kiszyniowa, na Narodowy Dzień Wina, który symbolizuje koniec pory zbiorów i podkreśla mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV wieku.
Dodatkowe informacje znajdują się także na stronach www.360.moldova.travel i www.facebook.com/discovertheroutesoflife/. Ważnym źródłem informacji o kraju dla turystów jest prężnie działające Centrum Informacji Turystycznej zlokalizowane w centrum Kiszyniowa w budynku ratusza. Pracują tam wolontariusze, którzy poświęcają swój czas, by zapewnić turystom jak najlepsze wrażenia z pobytu w Mołdawii.
Newseria Lifestyle