Ważniejsze od dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów są praktyczne umiejętności i doświadczenie. Gdzie je zdobyć, by zapewnić sobie lepszy start do wymarzonej pracy? Warto sprawdzić ofertę staży i praktyk oferowanych przez wiele firm lub złożyć aplikacje do miejsc, w których chcielibyśmy pracować zawodowo. Ten krok wyróżni nas na tle innych kandydatów, pozwoli nabrać pewności siebie na rynku pracy, a także da możliwość weryfikacji naszych oczekiwań z rzeczywistością.
CV kandydatów, którzy jeszcze w trakcie studiów podjęli kroki, by zdobyć doświadczenie, są zawsze mile widziane wśród pracodawców – dają im bowiem nadzieję, że zatrudnieni młodzi ludzie oprócz wiedzy teoretycznej mieli również do czynienia z praktyką. Zobaczyli na własne oczy, jak funkcjonuje firma, jak wygląda codzienność pracowników, i co istotne, szlifowali swój warsztat zawodowy w kierunku, który obrali. Co więcej, praktyki i staże dają szansę, by rozwijać kompetencje miękkie, które okazują się niezmiernie istotne w niemal w każdym zawodzie. Komunikatywność, zdolności negocjacyjne, organizacja czasu czy zdolność efektywnej pracy pod presją czasu to cechy, których bardzo często oczekują przełożeni, a które trudno zdobyć podczas poznawania samej teorii.
– Udział w stażach i praktykach jest jednym z najlepszych sposobów na to, by zweryfikować, czy potrafimy wykorzystać wiedzę w codziennej praktyce i czy nasze wyobrażenia o pracy pokrywają się z realiami. Dzięki nim w momencie zatrudnienia absolwenci czują się pewniej, towarzyszy im mniejszy poziom stresu, ponieważ mają już wyobrażenie, jak wygląda codzienność w wybranym zawodzie i z jakimi wyzwaniami i problemami mierzą się na co dzień specjaliści w danej branży. To dobry czas, by przygotować się do pracy etatowej. – mówi Natalia Bogdan, założycielka i właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Warto zauważyć, że staż czy praktyki dają również szansę, żeby dowiedzieć się, jakie są nasze mocne i słabsze strony, które aktywności wykonujemy dobrze i z pasją, a które sprawiają nam trudności. Warto zawsze prosić o informację zwrotną od opiekuna stażu czy praktyk, ponieważ ona pomoże nam lepiej się przygotować do wejścia na rynek pracy.
Tak samo jak zmieniają się na lepsze warunki etatowej pracy, tak i zmieniają się warunki stażów i praktyk. Dzisiaj coraz więcej ofert uwzględnia wynagrodzenie dla praktykantów i stażystów. Choć zwykle nie jest ono wygórowane, zdecydowanie może pomóc w usamodzielnieniu się. W życiu zawodowym bardzo ważne są ponadto kontakty, a udział w praktykach daje szansę na poznanie osób z branży, co może zaowocować wartościowymi relacjami służbowymi i prywatnymi. Być może ktoś kiedyś poleci nas dalej i dzięki niemu zdobędziemy pracę marzeń. Dodatkowo, wiele firm bierze dzisiaj pod uwagę możliwość przedłużenia współpracy po okresie stażu i praktyk. Często staż lub praktyka w rzeczywistości okazuje się okresem próbnym i wstępem do stałego zatrudnienia.
Informacje o rekrutacjach na staże i praktyki można znaleźć w przyuczelnianych biurach karier, urzędach pracy, portalach z ogłoszeniami o pracę, targach pracy i oczywiście bezpośrednio na stronach internetowych firm, do których chcielibyśmy aplikować. Bardzo pomocne okazują się również kanały social media, na których powstają nawet specjalne grupy dla przyszłych stażystów i praktykantów, ale nawet jeśli firma nie ogłasza naboru na staż, możemy złożyć tzw. aplikację spontaniczną.
Newseria Biznes