Rano w większości polskich domów jest podobnie: pośpiech i szybkie śniadanie. Nawet jeśli rodzice nie zdążą czegoś przekąsić to starają się, by dziecko nie wyszło głodne do przedszkola czy szkoły. Wszyscy już dzisiaj wiemy, że pożywne śniadanie jest podstawą całego dnia.
W 2014 r. przeciętne miesięczne spożycie poszczególnych przetworów mleczarskich kształtowała się następująco: mleko (3,26 l), jogurty (0,50 kg), sery i twarogi (0,82 kg), śmietana (0,36 kg). W 2014 r. średnie miesięczne wydatki na produktów mleczarskich w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowych stanowiły niecałe 3% całkowitych wydatków i ok. 11,7% wydatków na żywność.
Polskie produkty mleczarskie trafiają głównie na rynek krajowy, gdzie w 2014 r. konsumpcja produktów mleczarskich (bez masła) wyniosła 205 l/osobę. Jednak wartość ta jest niższa od średniej UE i znacznie niższa od krajów przodujących w spożyciu wyrobów mleczarskich np. krajów skandynawskie, USA, Niemiec, Francji czy Australii.
Wg danych GUS, spożycie mleka (łącznie z mlekiem przeznaczonym na przetwory, bez mleka przerobionego na masło) w 2010 r. wynosiło 189 l/osobę, w 2011 r. 194 l/osobę, w 2012 r. 193 l/osobę, w 2013 r. 206 l/osobę. Spożycie masła (w wadze handlowej) w Polsce w 2015 r. wyniosło wg szacunków IERIGŻ-PIB 4,4 kg/osobę. W latach 2000-2015 konsumpcja tego tłuszczu mleczna kształtowała się na stabilnym poziomie i była powyżej 4 kg/osobę.
Dlatego już dzisiaj zachęcamy Państwa do rozpropagowania wiedzy na temat naszej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”. Jej celem jest wzrost wiedzy wśród uczniów na temat tego, jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta dziecka w wieku szkolnym i dlaczego dzieci powinny pić mleko. Udział w niej jest bezpłatny, a projekt jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka prowadzony przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Więcej informacji na stronie kampanii kochammleko.pl.
Warto zatem pamiętać, że mleko i jego przetwory powinny być stałym elementem codziennej diety. Mleko to cenne źródło wielu składników mineralnych, takich jak: fosfor, magnez i potas. Witaminy i substancje mineralne zawarte w mleku zapewniają dobrą funkcję układu nerwowego i wzmacniają odporność organizmu. Jak również wspomagają procesy widzenia, wpływają korzystnie na stan skóry. Dorośli powinni spożywać co najmniej dwie duże szklanki tego napoju lub zastąpić go jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. W przypadku dzieci zalecane spożycie jest jeszcze większe i wynosi 3-4 szklanki mleka dziennie.
Kilka smacznych i szybkich pomysłów na śniadanie!
Pierwsza propozycja to malinowa kasza manna. Potrzebujesz 2 szklanek mleka, 4 łyżki kaszy manny, 1 łyżeczkę miodu i garść malin. Trzy czwarte porcji mleka zagotuj wraz z miodem. Do pozostałej ilości mleka dodaj kaszę i dokładnie wymieszaj. Wlej ją do wrzącego mleka i poczekaj aż zgęstnieje. Na końcu dodaj maliny. Podawaj ciepłe, ale nie gorące.
Do przygotowania kolejnego dania możesz zaangażować dziecko. Do miseczki przełóż jogurt naturalny (ok. szklanki), dodaj łyżeczkę miodu, a niech twoja pociecha dosypie to, co lubi, czyli np. orzechy, migdały (ok. 2 łyżek), a także świeże owoce lub sezonowe, mogą też być suszone (np. żurawina) – ok. ¾ szklanki. Niech delikatnie wymiesza - zobaczysz, ile frajdy sprawi dziecku własnoręczne przygotowanie takiego posiłku. Może też przygotować je rodzicom. I wtedy razem zjecie ze smakiem pożywne śniadanie.
To teraz coś na słono. Potrzebujemy: 250 g twarogu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, kilka rzodkiewek, sól pieprz oczywiście do smaku, kilka kromek chleba.
Twarożek łączymy z jogurtem i rozdrabniamy widelcem. Rzodkiewki drobno kroimy, przyprawiamy solą i pieprzem do smaku, mieszamy.
Przekładamy na chleb, dekorujemy wedle uznania i gotowe. Przy dekoracji takich kanapek też nieodzowny będzie mały pomocnik. Z rzodkiewki i szczypiorku można wyczarować małe dzieła sztuki, które potem pochłoniemy z apetytem.
Przygotowanie kolejnego przepisu też nie zajmie wiele czasu.
Potrzebujemy: 4 szklanki mleka, 10 g mąki ziemniaczanej, 100 g cukru, 120 g malin
Zmieszaj 1/3 szklanki mleka z mąką ziemniaczaną do otrzymania jednolitej masy. Pozostałą część mleka zagotuj. Po zagotowaniu mleka dodaj wcześniej przygotowaną masę z mleka i mąki. Cały czas gotując (na małym ogniu), dodaj cukier i dokładnie mieszaj. Gdy całość się zagotuj, zdejmij z ognia i odstaw w chłodniejsze miejsce. Maliny dokładnie wypłucz i wyciśnij z nich sok. Sok malinowy przelej do wcześniej przygotowanej masy i dokładnie zmiksuj blenderem. Możesz użyć też gotowego soku – będzie jeszcze szybciej.
Jeśli wasze kubki smakowe już czują ten smak, to do dzieła. Jeśli nie spróbujecie, nie będziecie wiedzieć, jak takie proste przepisy mogą ułatwić i jednocześnie urozmaicić życie.
Polska Izba Mleka