W budynku o powierzchni 12 tys. mkw. powstaną dwie linie produkcyjne: jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga - dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki. Możliwości obu linii to ponad 20 mln fiolek i 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. W obiekcie znajdą się też laboratoria przeznaczone do kontroli jakości i prowadzenia badań rozwojowych.
Szczególne znaczenie będzie miała produkcja leków przeciwnowotworowych stosowanych w leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Będą tu także powstawały wysokoaktywne leki wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii oraz antybiotyki iniekcyjne.
„Pandemia Covid-19 i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że potężna część produkcji farmaceutycznej powinna być zlokalizowana we własnym kraju. Dlatego inwestujemy w fabrykę leków onkologicznych na warszawskim Tarchominie” - przekonywał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Według niego inwestycja to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego, a także sposób na zatrzymanie w Polsce dobrze wykształconych specjalistów, którzy - szukając możliwości rozwoju - wyjeżdżają za granicę.
„Wiemy, że farmacja to rynek, na którym się bardzo dobrze zarabia. Chcemy, żeby jak największa część tej marży zostawała w polskich zakładach. Chcemy też, żeby polscy inżynierowie nie wyjeżdżali z Polski i mogli w Polfie Tarchomin i w podobnych zakładach realizować swoje talenty. Żebyśmy korzystali na tym wszyscy” - mówił Maciej Małecki.
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych - taka jest oficjalna nazwa fabryki - będzie miało możliwości, jakich w Polsce nie ma żadna inna firma farmaceutyczna (i jakie ma niewiele zakładów w Europie).
„Zakładów o takim skomplikowaniu, o takiej trudności produkcji, jest tylko kilka. Trafiamy do elitarnego grona. Jednocześnie rośnie bezpieczeństwo lekowe w Polsce” - przekonywał Jarosław Król, prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.
Jego zdaniem o skali przedsięwzięcia świadczy wysoka kwota inwestycji (blisko 600 mln zł) w stosunku do obrotów Polfy Tarchomin (350 mln zł). Prezes podkreślał, że firma nie odważyłaby się na tak dużą inwestycję, gdyby nie rządowe dokapitalizowanie przedsięwzięcia.
Robert Chabros, kierownik projektu Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w Polfie Tarchomin, przekonywał, że obiekt jest unikatowy ze względu na zastosowane w nim najnowsze na świecie i sprawdzone za granicą rozwiązania technologiczne.
„Asortyment instalacyjny, służący do realizacji instalacji budynkowych, jest oparty głównie na dostawcach i producentach skandynawskich, niemieckich, luksemburskich, szwajcarskich i austriackich. Kraje takie jak Szwajcaria czy Austria to producenci, którzy od lat działają w farmacji, mają sprawdzone i niezawodne rozwiązania. A tylko takie mogą być stosowane w fabryce, która w okresach zwiększonego popytu powinna działać 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu” - mówił Robert Chabros.
Przedstawiciele Polfy Tarchomin liczą na to, że do końca roku nowy obiekt wystąpi o pozwolenie na użytkowanie. Część niezbędnych urządzeń - jak choćby liofilizator (największy wyprodukowany na rynek Europejski) - jest już na miejscu, inne są w fazie testów. Fabryka ma rozpocząć pracę na przełomie 2024 i 2025 roku.
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie TopBuilder. To jedna z najbardziej pożądanych nagród na polskim rynku budowlanym, zwycięstwo w kategorii nowo powstałych budynków o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, podkreśla elitarność całego projektu, który nie tylko jest doceniany za walory produkcyjne, ale również za zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne.
Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 roku. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. zatrudniają blisko 900 pracowników, posiadają 30 linii produkcyjnych i wytwarzają ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Spółka oferuje pacjentom i lekarzom m.in. najszerszą ofertę klasycznych insulin ludzkich, zapewniając stały dostęp do leku ratującego życie dla chorych na cukrzycę. Polfa Tarchomin jest także największym producentem antybiotyków w Polsce.
Źródło informacji: PAP MediaRoom