aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lasy, kolej i edukacja - debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego nad przyszłością Podkarpacia

13 maja 2019
Lasy, kolej i edukacja - debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego nad przyszłością Podkarpacia

Tworzenie i powiększanie obszarów parków narodowych w Karpatach, rozwój kolei i walka ze smogiem – to główne tematy ostatniej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W rzeszowskiej debacie uczestniczyli: Bogdan Rzońca (PiS), Krystyna Skowrońska (PO), Maciej Józefowicz (Zieloni), Marcin Jurzysta (Wiosna).

Czyste środowisko bądź jego brak to kwestia, która dotyka wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów. Dlatego WWF Polska zorganizowała w Rzeszowie debatę, do której zaprosiła przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z okręgu do Parlamentu Europejskiego. W ten sposób wyborcy mogli usłyszeć ich poglądy na kwestie środowiskowe i w najbliższych wyborach mają szansę oddać głos świadomie.

Dziedzictwo przyrodnicze Karpat trzeba chronić!

Powstanie i funkcjonowanie parków narodowych w sposób zapewniający ochronę najcenniejszych fragmentów polskiej przyrody to szansa na nowoczesny i zrównoważony rozwój terenów wiejskich oraz ochrona polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Dlatego jednym z ważniejszych dla regionu tematów, który poruszono podczas debaty była rola gospodarki leśnej, ale również plan tworzenia nowych parków narodowych oraz powiększania istniejących.

Fundacja WWF Polska od lat zabiega o utworzenie na terenie Karpat Turnickiego Parku Narodowego oraz wspiera pomysł rozszerzenia terytorium Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Parki Narodowe w Polsce zajmują jedynie 1,1 proc powierzchni kraju (trzykrotnie mniej niż średnia w Europie) – pod tym względem jesteśmy na 26. miejscu w Europie.

Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze zwrócił uwagę w czasie spotkania na to, że nadleśnictwa w Karpatach Wschodnich są deficytowe. Bogdan Rzońca (PIS)  obiecał, że zweryfikuje tę informację. Kandydat PiS jest za podtrzymaniem obecnej gospodarki leśnej na Pogórzu Przemyskim, gdzie znajdują się jedne z najcenniejszych lasów w Polsce..  Pozostali kandydaci byli za tworzeniem lub rozszerzaniem parków narodowych. Kandydatka z ramienia PO podkreślała potrzebę przyznania rekompensat mieszkańcom, jeśli byłaby taka konieczność.

Kolej i walka ze smogiem

Raport „2050. Polska dla Pokoleń”, przygotowany przez Boston Consulting Group (BCG) we współpracy z WWF Polska, zakłada że należy stworzyć strategię doprowadzenia do zeroemisyjnego transportu w 2050 roku. Transport taki mógłby być oparty, m.in. o rozwój kolei oraz niskoemisyjnym transporcie zbiorowym.

Rozbudowa kolei oraz potrzeba zrównoważonego transportu publicznego w rejonie Rzeszowa były ważnym wątkiem w dyskusji. Bogdan Rzońca (PiS) zadeklarował, że chce wspierać  inwestycje w rozbudowę kolei i doprowadzenie połączeń kolejowych do każdego powiatu.

Wszyscy uczestnicy debaty popierają wspieranie termomodernizacji i rozwój alternatywnych źródeł energii. Pojawiło się kilka kontrowersji w dyskusji o energii wiatrowej. Jednakże rozmówcy zgodni byli, że energia z OZE to jeden z ważniejszych filarów walki ze smogiem.

Maciej Józefowicz (Zieloni) wyraził poparcie dla rozwoju zeroemisyjnej gospodarki do 2050 r. Natomiast kandydatka z ramienia PO – Krystyna Skowrońska kilka razy podkreśliła, że ekopatriotyzm społeczny jest potrzebny i ważny.

Eko edukacja

Polacy są ekopatriotami i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą degradacja przyrody. Ponad 80% z nas obawia się zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, ponad 60% zmiany klimatu, ponad połowa wycinki lasów, blisko połowa klęsk naturalnych. Prawie 70% chce by głównym źródłem energii stały się odnawialne źródła.[1] Natomiast w większości nie mają dużej świadomości i wiedzy o źródłach dewastacji środowiska, ale przede wszystkim potrzebują wiedzy o prostych rozwiązaniach, które mogliby wdrożyć. Dlatego wszyscy kandydaci podkreślili konieczność edukacji ekologicznej społeczeństwa. Marcin Jurzysta (Wiosna) zadeklarował, że jeśli wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, to w swojej działalności główny nacisk położy na rozwój edukacji w zakresie świadomości ekologicznej.

 

[1] Raport ośrodka badawczego Kantar Millward Brown dla WWF Polska pt. „Postawy Polek i Polaków wobec polityki ochrony środowiska”.

infowire.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę