aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Krzysztof Jurgiel o napływie ukraińskiego zboża do Polski

1 marca 2023
Krzysztof Jurgiel o napływie ukraińskiego zboża do Polski

Krzysztof Jurgiel, w swoim ostatnim komunikacie prasowym z dnia 28 lutego 2023 roku  odniósł się do niekontrolowanego importu do Polski oraz trudnej sytuacji przedsiebiorców w obliczu zamknięcia przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Europoseł, przedstawia również konkretne propozycje w sprawie tranzytu ziarna przrez terytorium RP.  Poniżej przedstawiaimy pełną treść komunikatu.

 

                                                     KOMUNIKAT  PRASOWY Nr

                                                         z dnia 28 lutego 2023 r.

Pragnę poinformować o najnowszych moich działaniach, posła do Parlamentu Europejskiego, dotyczących rozwiązania trudnej sytuacji rolników wskutek niekontrolowanego napływu zboża ukraińskiego do Polski  oraz pomocy naszym przedsiębiorcom po zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach.

 

 I.  Dnia 26 lutego 2023 roku w Warszawie, na IX Kongresie Rolnictwa RP, przedstawiłem propozycje działań w związku z kryzysem na rynku zbóż. Sprawa niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy i brak możliwości sprzedaży polskiego zboża po adekwatnej cenie, będzie przedmiotem rozmów rolników z Rządem. W związku ze zgłoszonymi postulatami związków i organizacji rolniczych, zaproponowałem podjęcie szybkich i skutecznych działań, m. in. :

- utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, poprzez konsolidację inspekcji, zgodnie z projektem ustawy złożonym w Sejmie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2017 roku, gdy pełniłem funkcję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 

-  uszczelnienie przewozu zbóż poprzez objęcie systemem "SENT" (System Elektronicznego Nadzoru Transportu),

- działań mających na celu rozbudowanie zdolności eksportowych polskich portów, również poprzez utworzenie portu zbożowego Krajowej Grupy Spożywczej,

-  zwiększenie ilości udziału biokomponentów w paliwach, w szczególności zwiększenie poziomu wykorzystania surowców z polskiego rynku z 70% np. do 90% – dziś ponad 30% biokomponentów do paliw jest importowana,

-  solidarne podjęcie tematu tranzytu zboża przez UE poprzez wprowadzenie kontyngentów wykupowych dla każdego państwa członkowskiego r.;  wykup zboża powinien następować bezpośrednio na Ukrainie, a polskie koleje i firmy transportowe w tym aspekcie mogłyby świadczyć usługi transportu,

-  utworzenie na poziomie UE długofalowych programów wyrównania poniesionych strat dla rynków krajów graniczących z Ukrainą. Ciężar pomocy nie może leżeć tylko na barkach krajów przygranicznych,

-  zgodnie z zapisami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju rządu RP dotyczącymi projektów rozwoju branż należy zaprogramować mechanizmy, nakierowane na realizacje celów dotyczących planowania produkcji, zapobiegania sytuacjom kryzysowym na wspieranie rozwoju branż. Powinien powstać program rozwoju głównych rynków rolnych do 2030, na wzór Programu Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na Lata 2026-2020.

  1.  II.   Jak wiemy,  10 lutego  2023 r.  zostało zamknięte przejście graniczne w Bobrownikach, woj. podlaskie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą  na tym drogowym przejściu granicznym znaleźli się nagle w sytuacji  zagrażającej funkcjonowaniu ich firm, braku środków na wynagrodzenia pracowników oraz utrzymanie ich rodzin. Kupcom  z Targowiska Miejskiego w Białymstoku  grozi   likwidacja  firm  z powodu utraty klientów z Białorusi.

1. W związku z tym 11 lutego 2023 r. skierowałem  pismo do  Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego,  z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie i udzielenie odpowiedzi dotyczącej planowanych form wsparcia dla przedsiębiorców jako rekompensaty  za zamknięcie przejścia granicznego. Następnie 18 lutego br.  ponownie zwróciłem się z interwencją do Premiera RP,  przesyłając w załączeniu pisma przedsiębiorców  z woj. podlaskiego.

2. Kolejna interwencja to pisma  z dnia 25 lutego 2023 r. do Pana Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji   oraz Pana Waldemara Budy, Ministra Rozwoju i Technologii,  o podjęcie niezwłocznych działań   w celu uruchomienia programu pomocowego dla przedsiębiorców.

3. Ministerstwo Rozwoju i Technologii,  pismem z dnia 20 lutego br.,  udzieliło odpowiedzi na moje  interwencje. Oto jego zasadnicze fragmenty:

Rząd od samego początku wprowadzenia ograniczeń przemieszczania, podjął działania w celu wsparcia przedsiębiorców. Uchwalona ustawa z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego oraz czasowego zakazu przebywania na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r. przewiduje udzielanie przedsiębiorcom pomocy de minimis. Zgodnie z ustawą, rekompensata jest udzielana na wniosek składany do właściwego wojewody. (…)

Pragnę również poinformować, że aktualnie przygotowywany jest uzupełniający instrument pomocowy skierowany do wyżej wymienionej grupy przedsiębiorców, jakim będzie Program „Tarcza dla Pogranicza”.

W założeniach do Programu „Tarcza dla Pogranicza” przewidziano, że pomoc udzielana będzie w ramach wsparcia finansowego, o wypłatę którego będą mogły ubiegać się podmioty przewidziane w ustawie z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz  części województwa lubelskiego w 2021 r.

Wnioski o udzielenie Wsparcia Finansowego będą mogły być składane przez Wnioskodawców w terminie 60 dni od publikacji Zasad Programu na stronie właściwego Urzędu Wojewódzkiego. Wysokość wsparcia będzie zależna od wysokości straty  przedsiębiorcy, uprawnionego do ubiegania się o wsparcie z Programu.

 pismo posła do PE K. Jurgiela do Prezesa Rady Ministrów z dn. 11.02.2023 (1)

 pismo posła do PE K. Jurgiela do Prezesa Rady Ministrów z dn. 18.02.2023 (1)

_pismo posła do PE Krzysztofa Jurgiela do MRiT oraz MSWiA z dn. 25.02.2023 (2)

 _załączniki do pisma z dn. 25.02.2023 (1)

odpowiedz MSWia z dn. 27.02.2023 (1)

_odpowiedz MRIT (1)

oprac. ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę