biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Kraków/ Mini pasieki powstaną na dachach budynków miejskich

17 lipca 2017
Kraków/ Mini pasieki powstaną na dachach budynków miejskich

Na dachach kilkunastu budynków krakowskich instytucji miejskich powstaną niewielkie pasieki, którymi będą się opiekować wykwalifikowani pszczelarze. W przyszłości miód z własnych pasiek ma się stać produktem promującym Kraków.

Jak poinformował w piątek zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, miejskie pasieki będą powstawać w ramach projektu „Pasieka Kraków”. Urząd miasta przygotował specjalny regulamin dotyczący organizowania takich pasiek na dachach, który został uchwalony w czerwcu przez radnych.

„Ma to być konkretny wkład Krakowa w ratowanie zagrożonego gatunku owadów, a przy okazji przyjazna środowisku promocja miasta” - zaznaczył Kulig.

Projekt zakłada urządzenie pasiek na dachach 11 budynków w różnych miejscach miasta. Opiekować się nimi będą wykwalifikowani pszczelarze. W tym roku ule zostaną postawione na pięciu dachach: Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego, Domu Erazma przy ul. 28 Lipca, Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego, Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Wielickiej.

Na każdym z tych budynków powstanie pasieka złożona z pięciu uli, a obok niej stanie również specjalne poidełko dla pszczół. Miasto wybrało też budynki, w których w następnych latach zostaną urządzone pasieki.

Jak poinformowały władze Krakowa, w mieście zarejestrowanych jest 300 pszczelarzy. Wielu z nich prowadzi swoje pasieki na terenie stolicy Małopolski. Powołują się one na badania Zakładu Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach, które potwierdzają, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.

Miejskie pasieki to kolejny projekt związany z tego typu gospodarstwami na terenie Krakowa. Od zeszłego roku ule znajdują się na dachu Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej, a w maju tego roku dwa domki dla pszczół ustawiono na dachu jednego z najbardziej reprezentatywnych polskich teatrów - Teatru im. J. Słowackiego.

Z kolei projekt zakładający urządzenie pasieki składającej się z trzech uli na dachu Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień został wybrany do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Krakowa.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę