Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniunktura w strefie euro bije kolejne rekordy

8 stycznia 2018
Koniunktura w strefie euro bije kolejne rekordy

Zagregowany indeks PMI dla strefy euro zwiększył się w grudniu do 58,1 pkt. wobec 57,5 pkt. listopadzie, co jest jego najwyższym poziomem od lutego 2011 r.

Zwiększenie zagregowanego indeksu PMI wynikało ze wzrostu jego składowych zarówno dla aktywności biznesowej w usługach, jak również bieżącej produkcji w przetwórstwie. W całym IV kw. 2017 r. średnia wartość zagregowanego wskaźnika PMI dla strefy euro wyniosła 57,2 pkt. wobec 56,0 pkt. w III kw. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalne tempo wzrostu PKB w strefie euro zwiększyło się w IV kw. do 0,7% wobec 0,6% w III kw.

Choć poprawę koniunktury w strefie euro odnotowano zarówno w przetwórstwie jak i w usługach, na uwagę zasługuje narastająca dysproporcja w tempie wzrostu aktywności w tych sektorach. W grudniu indeks PMI dla przetwórstwa w strefie euro osiągnął najwyższy poziom w historii badań. Ożywienie w przetwórstwie strefy euro wspierane jest przez utrzymujący się silny wzrost zamówień krajowych oraz zagranicznych. Obserwowane są także coraz wyraźniejsze sygnały wskazujące na rosnące bariery związane z niewystarczającymi mocami wytwórczymi. Czas dostaw w przetwórstwie w strefie euro w grudniu był najdłuższy od maja 2000 r., co sygnalizuje, że firmy nie nadążają z realizacją zamówień. Sprzyja to wzrostowi inwestycji w zwiększanie mocy wytwórczych, w tym zwiększanie zatrudnienia. W efekcie składowa dla zatrudnienia w przetwórstwie w strefie euro w grudniu utrzymała się na rekordowym poziomie z listopada (58,2 pkt.).

Poprawa koniunktury w strefie euro miała szeroki zakres geograficzny. Zagregowany indeks PMI odnotował wzrost w Niemczech (58,9 pkt. w grudniu wobec 57,3 pkt. w listopadzie), Włoszech (56,5 pkt. wobec 56,0 pkt.) oraz w Hiszpanii (55,4 pkt. wobec 55,2 pkt.). Do spadku indeksu doszło we Francji (59,6 pkt. wobec 60,3 pkt.). Mimo to, jego średnia wartość w IV kw. ukształtowała się na najwyższym poziomie od III kw. 2010 r., co stanowi ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika francuskiego PKB w IV kw. nie zmieniła się w porównaniu do III kw. i wyniosła 0,5%.

Z punktu widzenia oceny przyszłej koniunktury w Polsce warto zwrócić szczególną uwagę na sytuację w niemieckim przetwórstwie. Indeks PMI dla niemieckiego przetwórstwa zwiększył się w grudniu do 63,3 pkt. wobec 62,5 pkt. w listopadzie osiągając najwyższy poziom w historii badań. Jego wzrost wynikał ze zwiększenia wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zapasów pozycji zakupionych oraz czasu dostaw). Przeciwny efekt miało obniżenie wkładu składowej dla zatrudnienia. W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje wzrost składowych dla nowych zamówień (64,2 pkt. w grudniu wobec 63,7 pkt. w listopadzie) oraz nowych zamówień eksportowych (63,2 pkt. wobec 63,0 pkt.) do najwyższego poziomu od marca 2010 r. Przyspieszenie napływu nowych zamówień pozwala oczekiwać, że wysoki poziom aktywności w niemieckim przetwórstwie utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Wyraźna poprawa koniunktury w przetwórstwie w strefie euro, w szczególności w Niemczech oddziałuje w kierunku zwiększenia popytu na wytwarzane w Polsce towary stanowiące wsad do produkcji dóbr finalnych (tzw. dobra pośrednie). Stanowi to ryzyko w górę dla naszej prognozy zakładającej nieznaczny spadek dynamiki polskiego eksportu w IV kw. (7,5% r/r wobec 7,6% w III kw.). Jednocześnie rosnący popyt na wytwarzane w Polsce dobra pośrednie w warunkach wysokiego stopnia wykorzystania mocy wytwórczych sprzyja zwiększaniu nakładów na środki trwałe w polskim przetwórstwie. Jest to spójne z naszą prognozą wzrostu dynamiki inwestycji w IV kw. (6,9% r/r wobec 3,3% w III kw.).

 

Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę