Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja parlamentu za obowiązkowymi kamerami w ubojniach we Francji

26 września 2016
Komisja parlamentu za obowiązkowymi kamerami w ubojniach we Francji
PAP / Darek Delmanowicz

Specjalna komisja francuskiego parlamentu, powołana po opublikowaniu nagrań wideo ze zwierzętami torturowanymi podczas uboju, przedstawiła 65 propozycji mających na celu zapobieżenie okrucieństwu wobec zwierząt rzeźnych.

Komisja zaleciła we wtorek zwiększoną kontrolę ubojni. W tym celu proponuje obowiązkową instalację kamer, które nagrywać będą przebieg całej operacji – od wprowadzenia zwierząt do ich uboju. Małe ubojnie mają otrzymać dotację na zakup kamer. Komisja zaleca również lepsze szkolenie pracowników rzeźni.

Deputowani uważają, że zatrudnić należy więcej weterynarzy i inspektorów m.in. rolnictwa, aby mogli oni być stale obecni w ubojniach zatrudniających ponad 50 pracowników.

Komisja wzywa do powołania "krajowego komitetu etyki uboju" oraz komitetów lokalnych przy każdej ubojni. W ich skład weszliby m.in. radni, właściciele rzeźni, weterynarze, przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt i konsumentów.

Stowarzyszenie L214 opublikowało w początku roku nagrania wideo, na których widać agonię koni, krów, cieląt, świń, baranów i owiec w ubojni w Ales w departamencie Gard, na południu Francji. Ubojnia była zakwalifikowana jako "ekologiczna". Stowarzyszenie dotarło następnie do czterech innych przypadków łamania przepisów i świadomego okrucieństwa we francuskich ubojniach. Kontrole przeprowadzone w kwietniu przez władze pokazały, że w większości ubojni dochodzi do poważnych uchybień.

Nie wiadomo, jakie będą następstwa wtorkowego raportu komisji, która część swych propozycji pragnie podeprzeć ustawami. Minister rolnictwa Stephane Le Foll powiedział już w wywiadzie radiowym, że jest przeciwny umieszczaniu kamer w ubojniach. Protestują przeciw temu zarówno pracownicy, jak i właściciele tych zakładów.

We Francji od lat spada spożycie wołowiny, cielęciny, wieprzowiny czy jagnięciny. Chociaż pewną rolę odgrywają w tym czynniki zdrowotne (rzekoma rakotwórczość mięsa), to prawie połowa ankietowanych Francuzów jako przyczynę wymienia wysoką cenę mięsa.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę