Jeśli w październiku w ramach wspólnego spotkania m.in. ministrów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dojdzie do uzgodnień ws. wsparcia w związku z ASF, nowe środki będą uruchomione w listopadzie - zapowiedział w rozmowie z PAP komisarz UE ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.
"Po pierwsze chcę powiedzieć, że rozmowy z ministrem (rolnictwa Krzysztofem) Jurgielem na temat obecnej sytuacji, o nowych przypadkach Afrykańskiego Pomoru Świń są dobre. Zwracamy uwagę, że to nowe rozprzestrzenienie się (ASF) miało miejsce ze względu na czynnik ludzki, ze względu na nielegalny handel (świniami - PAP)" - powiedział PAP na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.
Dodał, że KE zwraca uwagę na "możliwości wdrożenia środków powstrzymujących nielegalny handel", a także na potrzebę informowania ludzi o niebezpieczeństwach takiej działalności.
"Oczywiście uzgodniliśmy możliwość zorganizowania w październiku wspólnego spotkania z łotewskim, estońskim, litewskim i polskim ministrem oraz służbami głównych weterynarzy, ponownej oceny naszych narzędzi i przeglądu wsparcia finansowego: w których obszarach pomagać bardziej przy użyciu instrumentów finansowych" - zapowiedział komisarz.
Październikowe spotkanie ma się odbyć w Warszawie.
Jak zastrzegł, wszystkie te kwestie będą omówione z komisarzem UE odpowiedzialnym za politykę rolną Philem Hoganem. "I uzgodniliśmy możliwość wdrożenia wspólnych środków we wszystkich (tych) krajach, finansowania tych środków oraz oczywiście omawiania, ile pieniędzy przeznaczymy na te problemy w następnym okresie finansowym" - powiedział Andriukaitis.
Jak wymienił, możliwe środki mogą dotyczyć różnych obszarów: łowiectwa, pobierania próbek, laboratoriów, dezynfekcji, "płacenia tym, którzy zdecydowali się na ubój zwierząt". "Wiele środków, wszystkie potrzebują instrumentów finansowych" - zaznaczył.
"Jeśli uzgodnimy w październiku nowe środki, będą one niezwłocznie uruchomione na miejscu w listopadzie" - ocenił.
Komisarz wskazał na uzgodnienie dotyczące możliwości użycia mięsa z dotkniętych gospodarstw w żywności przetworzonej. "Jeśli takie mięso jest przetworzone i używane w kiełbasach, jest bezpieczne" - powiedział.
Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa wykryto też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 15 ognisk wirusa. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych na Lubelszczyźnie i Mazowszu.
(PAP)