W swojej pracy naukowej tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - Kip Stephen Thorne - zajmował się m.in. czarnymi dziurami i tunelami czasoprzestrzennymi. Swojej wiedzy użyczył także filmowcom przy produkcji hitu „Interstellar”.
Jeden z trzech laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - Kip S. Thorne jest współzałożycielem projektu wykrywania fal grawitacyjnych LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). W jego ramach zajmował się m.in. przewidywaniem sygnałów pochodzących z różnych kosmicznych źródeł.
Fizyk urodzony 1 czerwca 1940 roku w Logan w Utah pochodzi z rodziny o akademickich tradycjach. Oboje rodzice przyszłego noblisty byli profesorami. Ojciec zajmował się rolnictwem, a matka ekonomią.
Mimo że wychowany został w wierze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Mormoni) obecnie uważa się za ateistę. Twierdzi przy tym, że nie widzi konfliktu między religią a nauką.
Thorne, który od dzieciństwa wykazywał wyraźne zainteresowania naukowe i zdolności w tym kierunku w 1962 r. ukończył California Institute of Technology (Caltech), a w 1965 r. zdobył doktorat w Princeton University pod opieką słynnego Johna Wheelera. Z tym tytułem powrócił do Caltech, gdzie w 1970 r. uzyskał tytuł profesora fizyki teoretycznej, po 11 latach tytuł William R. Kenan Jr. Professor, a w 1991 r. tytuł Feynman Professor of Theoretical Physics.
W swojej pracy zajmował się przestrzenią, czasem i grawitacją. Interesowały go tak egzotyczne zagadnienia jak czarne dziury, relatywistyczne gwiazdy, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie. W projekt LIGO zaangażował się w 1984 roku.
W 2009 roku Thorne zrezygnował ze swojego stanowiska w Caltech (na rzecz tytułu Feynman Professor of Theoretical Physics, Emeritus), aby zająć się m.in. pisaniem i współpracą przy tworzeniu filmów. Decyzja ta doprowadziła go do pracy w charakterze producenta wykonawczego przy superprodukcji „Interstellar”. Związane z filmem zagadnienia naukowe przyszły noblista opisał w książce „Interstellar i nauka”.
Thorne jest zdobywcą wielu innych, prestiżowych nagród, członkiem uznanych stowarzyszeń i posiadaczem licznych doktoratów honoris causa. W czasie swojej kariery akademickiej opieką objął kilkudziesięciu młodszych fizyków, z których wielu jest dzisiaj liderami w swoich dziedzinach.
Marek Matacz, Ewelina Krajczyńska (PAP)