Wykładzina używana w przeszłości do rozgrywek siatkarskich, drewno z piłkarskiej Strefy Kibica, stare płyty chodnikowe i pręty zbrojeniowe - to niektóre materiały użyte do wyposażenia punktu informacyjnego dla gości Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
Punkt mieszczący się w kopule Ronda im. Generała Jerzego Ziętka, nieopodal katowickiego Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, prawie w trzech czwartych został wyposażony z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.
Twórcy wyposażenia punktu dołożyli starań, by było ono zgodne z proekologiczną ideą tego globalnego wydarzenia; stąd pomysł oparcia się na materiałach, które z powodzeniem można wykorzystać powtórnie.
"Bezzasadne wydało nam się tworzenie punktu na bazie nowych produktów, które na okres niespełna dwóch tygodni zagoszczą w naszych wnętrzach, po czym powędrują do magazynów lub trafią na śmietnik" - argumentują twórcy tego miejsca.
Tworząc wyposażenie sięgnięto po elementy konstrukcyjne i wykończeniowe, wykorzystane wcześniej w rozmaitych imprezach organizowanych w Katowicach; o pomoc poproszono też miejscowych rzemieślników.
Na podłodze wykorzystano wykładzinę z katowickiego Spodka, na której mecze rozgrywali siatkarze w trakcie turnieju Mistrzostw Świata w 2014 roku. Znaczna część konstrukcji i paneli drewnianych pochodzi z materiału odzyskanego ze Strefy Kibica piłkarskich Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej z 2012 roku.
Większość sklejki to resztki formatek, z których stworzone były donice do tzw. Laub (altan) Miejskich, zapowiadających w tym roku Szczyt Klimatyczny. W siedziskach, stołach i stolikach kawowych wykorzystano stare płyty chodnikowe, używane pręty zbrojeniowe oraz sklejki z odzysku. Poduszki uszyto z końcówek materiałów pozyskanych od krawcowych.
Zieleń i kwiaty w znajdujących się w punkcie donicach przez cały miniony sezon zdobiły katowicki rynek; choć częściowo już przekwitły, wciąż ładnie prezentują się w jesiennych barwach.
"Wiele innych przedmiotów wyposażenia naszego wnętrza ma swoją historię; dlatego przy okazji tworzenia tego miejsca chcemy również zwrócić uwagę na możliwości ponownego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku i często uważanych za zbędne materiały. Recycling to nie tylko ochrona środowiska, ale również przyjemność tworzenia z korzyścią dla wszystkich" - podsumowują twórcy punktu.
Do najbliższej soboty punkt czynny jest w godzinach od 10. do 18., a od niedzieli do zakończenia Szczytu w połowie grudnia - od 8. rano do 22. wieczorem. W punkcie można otrzymać informacje - po polsku, angielsku i francusku - o miejscach, czasie i terminach wszelkich wydarzeń COP24 oraz działaniach i inicjatywach realizowanych w ramach konferencji.
Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w katowickim Spodku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Strefie Kultury, która na czas obrad została strefą eksterytorialną zarządzaną przez ONZ.
Marek Błoński (PAP)