Wojewódzkie zespoły, które zajmą się opracowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla poszczególnych regionów na kolejną perspektywę finansową UE, ustalą priorytety, jakie będą finansowane z programu – podkreślił w piątek, w Kielcach minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
„Wszystkiego na pewno nie da się sfinansować. (...) Priorytety, które spowodują szybszy rozwój w pewnych obszarach, są potrzebne do ustalenia” – mówił Jurgiel podczas konferencji prasowej.
Minister przypomniał, że koordynatorem wojewódzkiego zespołu w danym regionie ma być dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego, który będzie ściśle współpracował z przedstawicielem wojewody. W skład zespołu wejdą także przedstawiciele organizacji administracji rolnej oraz „zainteresowane podmioty”, takie jak izby rolnicze, związki zawodowe i stowarzyszenia gospodarcze działające w rolnictwie.
Jurgiel zaznaczył, że w większości państw europejskich polityka rolna jest zregionalizowana i tak samo – jego zdaniem – powinno być w Polsce. Dodał, że regiony zidentyfikują swoje potrzeby w zakresie wspierania rolnictwa w tym roku, a priorytety ustalą do końca 2018 r. Gdy Komisja Europejska i Rada Europejska ustalą nową perspektywę finansową i zostaną przyznane pieniądze, rząd będzie je dzielił na poszczególne województwa. Chodzi o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-2026.
Szef resortu rolnictwa otworzył w Kielcach 23. edycję Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH. Jurgiel ocenił, że ekspozycja należy do „bardzo udanych”, a wystawcy, z którymi rozmawiał wyrażali przekonanie – jak zapewniał – że najbliższy czas będzie okresem dobrej koniunktury dla całej branży.
Jurgiel dodał, że rząd wraz z resortem rolnictwa i rozwoju wsi, wspiera międzynarodowe kontakty przedsiębiorców, otwierając zagraniczne rynki; promuje też polskie firmy za granicą.
Podczas targów Ursus podpisał porozumienie o współpracy przemysłowo-handlowej z KARMAG INDUSTRIE. Umowa dotyczy ustanowienia spółki joint-venture z siedzibą w Algierii, której przedmiotem działalności będzie montaż, sprzedaż, dystrybucja i serwis ciągników oraz maszyn rolniczych na rynku algierskim i innych rynkach afrykańskich.
Jurgiel zaznaczył, że Polska w 2016 r. nawiązała współpracę handlową 27 krajami, a utrzymuje relacje rynkowe z 74 państwami.
Targi AGROTECH zgromadziły ponad 700 firm z 17 krajów, które prezentowały swoje produkty w 11 halach Targów Kielce, na 63 tys. metrów kw. powierzchni.
To producenci m. in. nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych, urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach, nawozów, nasion i sadzonek, pasz dla zwierząt. Swoje stoiska miały także instytucje związane z rolnictwem.
W targach uczestniczyły delegacje zagraniczne z Algierii, Konga, Serbii, Holandii, Ukrainy i Finlandii. Przedstawiciele Targów Kielce i ukraińskich partnerów podpisali pierwszego dnia imprezy porozumienie o organizacji jesienią we Lwowie drugiej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej EuroAgro.
Wystawie rolnej w Kielcach towarzyszyły 17. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.
(PAP)