Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jurgiel: chcemy, by większe zyski zostawały w kieszeni rolników

2 maja 2016
Jurgiel: chcemy, by większe zyski zostawały w kieszeni rolników
PAP / Bartłomiej Zborowski

Rolnictwo, produkcja żywności, rozwój obszarów wiejskich są strategicznym zadaniem państwa - podkreślił minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że rząd chce zwiększyć rolę rolników i producentów tak, by większe zyski zostawały w ich kieszeniach.

Szef resortu rolnictwa przedstawił w czwartek w Senacie program ministerstwa na lata 2015-2019.

Minister zwrócił uwagę, że obecnie jednym z najważniejszych problemów, z jakim trzeba się zmierzyć, to zła sytuacja na rynku mleka i mięsa wieprzowego. "Zdecydowaliśmy się uruchomić program nadzwyczajnego wsparcia przeznaczając prawie 250 mln zł na interwencję, czy rekompensaty; mają one być wypłacone do końca maja. Tym nie mniej sytuacja na tych rynkach jest trudna w całej Europie" - podkreślił.

Jurgiel poinformował, że w piątek spotka się z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, a na początku czerwca - na wniosek Francji - odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jak ocenił, w drugiej połowie czerwca ministrowie UE powinni przyjąć rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie tych rynków. Trudna sytuacja na rynku mleka wynika m.in. ze zniesienia kwot mlecznych.

Minister mówił, że wyzwaniem na najbliższe lata będzie podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki rolno-żywnościowej. "Chcemy podnieść pozycję rolnika, przetwórcy, producenta rolnego na rynku" - zaznaczył.

W tym ma pomóc - jak przekonywał - kilka ustaw, m.in. o ubezpieczeniu upraw i zwierząt, ustawa przeciwdziałająca nieuczciwej konkurencji, czy ustawa o sprzedaży detalicznej. Jurgiel zwrócił uwagę, że prawo dotyczące nieuczciwej konkurencji ma pomóc grupom producenckim w negocjacjach z dużymi odbiorcami np. supermarketami. Z kolei ustawa o sprzedaży detalicznej ma umożliwić przyspieszenie takiej formy sprzedaży przez rolników. Chodzi o zwolnienia podatkowe przy sprzedaży do wartości 40 tys. euro, a przy wartości sprzedaży od 40 do 150 tys. euro obowiązywałby zryczałtowany podatek w wysokości 2 proc.

Resort chce też, by produkty rolne wyprodukowane w naszym kraju, na polskim rynku, miały specjalne oznaczenia.

"Chodzi o to, by wartość dodana, czyli zysk zostawał w kieszeni naszych rolników" - zaznaczył minister.

Szef MRiRW dodał, że resort będzie pracował także nad rozwojem obszarów wiejskich. W planie wskazuje się m.in. takie działania jak: wspomaganie rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich poprzez stworzenie efektywnej infrastruktury (np. drogowej i energetycznej), wspieranie działań w zakresie gospodarki wodnej i ściekowej (tworzenie małych zbiorników retencyjnych zabezpieczających przed suszą), tworzenie systemu zbioru, segregacji, wywozu odpadów komunalnych, czy promocja odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich (m.in. biogaz, biomasa).

Senator opozycji Bogdan Klich (PO) wskazywał, że tym, co obecnie "bije po kieszeni" rolników, to opóźnienia w wypłatach dopłat bezpośrednich. Przyznał, że rząd ma czas na to do 30 czerwca br. - ale jak wskazywał - w poprzednich latach wypłaty odbywały się zdecydowanie wcześniej, nawet do połowy marca. Pytał także ministra, czy rolnicy dostaną jakieś rekompensaty z tego tytułu.

Jurgiel odpowiedział, że rekompensaty nie będą przysługiwały, ponieważ - na co jak sam wskazał Klich - do końca czerwca jest czas na ich wypłatę. Zaznaczył, że gdy przejmował resort, system był nieprzygotowany i to spowodowało późniejsze niż w poprzednich latach wypłaty. Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował senatorów, że do tej pory płatności bezpośrednie zostały wypłacone w wysokości ponad 80 proc. tzw. koperty i trafiły one do 92 proc. rolników. Co roku po środki sięga 1,3 mln rolników. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca maja ma wypłacić w ramach dopłat bezpośrednich 14 mld zł.

Minister pytany był także o prace nad utworzeniem inspekcji bezpieczeństwa żywności, która ma łączyć kilka obecnych inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności, m.in. także części Inspekcji Sanitarnej.

Szef MRiRW przypomniał, że ustawa w tej sprawie ma być gotowa w czerwcu. Ocenił, że inspekcja mogłaby zacząć już pracować nawet od początku 2017 r., w pełni ma być gotowa od stycznia 2018 r.

(PAP)


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę