aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jeszcze 2 lata męki

6 października 2022
Jeszcze 2 lata męki

USB-C stanie się powszechną ładowarką dla wszystkich urządzeń mobilnych, smartfonów, tabletów w UE do końca 2024 r. Wiosną 2026 roku Unia Europejska obejmie tym wymogiem także laptopy.
Parlament UE zatwierdził nowe przepisy, dzięki którym do końca 2024 r. USB-C stanie się jedyną ładowarką dla przenośnych urządzeń elektronicznych.


USBC


To decyzja o ujednoliceniu standardów złącz ładowarek. Gniazdo USB-C mają mieć wszystkie nowe smartfony, głośniki mobilne i inne podobne urządzenia.

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą potrzebowali osobnej ładowarki do każdego nowego urządzenia. Do całej gamy małych i średniej wielkości elektronicznych urządzeń mobilnych będą mogli używać ładowarki uniwersalnej.

Wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne i douszne, przenośne konsole do gry i głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszki, przenośne systemy nawigacji i laptopy, które ładuje się przewodowo i które działają przy zasilaniu do 100 W, będą musiały posiadać port USB typu C. I to niezależnie od marki.

Wszystkie urządzenia, które obsługują szybkie ładowanie, będą teraz miały tę samą prędkość ładowania. W ten sposób użytkownicy będą mogli ładować je tak samo szybko za pomocą kompatybilnej ładowarki.

Zachęta do innowacji technologicznych

Coraz popularniejsze jest też ładowanie bezprzewodowe. Dlatego do 2024 roku Komisja Europejska będzie musiała ujednolicić wymogi interoperacyjności urządzeń i ładowarek bezprzewodowych. W ten sposób konsumenci nie będą narażeni na dodatkowe wydatki, skorzysta też środowisko. Będzie też można uniknąć tzw. efektu lock-in, czyli uzależnienia konsumenta od jednego dostawcy.

Lepsze informowanie klientów i większy wybór

Ze specjalnych etykiet konsumenci będą mogli dowiedzieć się o właściwościach ładowania nowych urządzeń. Dzięki temu łatwiej będzie im stwierdzić, czy ładowarka, którą już posiadają, jest kompatybilna z nowym urządzeniem. W ten sposób kupujący będą mogli świadomie podjąć decyzję o tym, czy do nowego produktu potrzebna im będzie nowa ładowarka.

Nowe przepisy sprawią, że konsumenci będą mogli korzystać z ładowarek, które już posiadają. Pozwoli to zaoszczędzić do 250 milionów euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią bowiem w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie.

Plusy dodatnie i plusy ujemne

Niewątpliwie zmiana przepisów i ustawowe narzucenie producentom urządzeń mobilnych jednolitego systemu podłączania ich do ładowarek tylko poprzez łącze USB-C jest plusem dodatnim. Unia Europejska jest w tym przypadku niezwykle pożyteczna. Podobnie zresztą jak było w przypadku stawek roamingowych, których wysokości obciążały konsumentów i nie wiadomo było jak i dlaczego były naliczane przez operatorów sieci komórkowych. Poprzez ustawowe regulacje, UE zniosła opłaty roamingowe i właśnie dlatego możemy dzwonić po całej wspólnocie bez dodatkowych opłat.

Plusem ujemnym niewątpliwie jest to, że wszystkie urządzenia które posiadają tylko tradycyjne gniazda USB staną się w tym zakresie wadliwe. Przykłady takie mamy już obecnie. W nowych telefonach kabel do ładowarki poosiadają końcówkę USB-C. Obecnie w okresie przejściowym, trzeba kupować ładowarki, które posiadają dwa porty: USB i USB-C. Dlaczego? Ponieważ starsze urządzenia, które posiadamy np. tablet, słuchawki posiadają jedynie kabelki do ładowarek dostosowane do gniazda USB a nowy telefon do gniazda USB-C i aby zasilać te urządzenia w energię elektryczną, potrzebna jest dwugniazdowa ładowarka lub dwie oddzielne. Problemem jest ładowanie urządzeń, które posiadają łącza USB-C w samochodach, należy wymienić ładowarkę do gniazda zapalniczki na dwugniazdową lub kupić nową i stosować dwie, w zależności od tego które urządzenie będziemy ładować. Gorzej jest z samochodami które takiego gniazda zapalnikowego nie posiadają, tylko gniazda na USB. Wówczas pozostaje nam szukać „przejściówki” USB-C na USB, którą notabene trudno jest na rynku znaleźć, lub …. żartobliwie mówiąc jest opcja zapasowa- można wymienić samochód :))). Telefonu który posiada końcówkę USB-C nie podłączymy do komputera, drukarki, laptopa, telewizora, radia, wzmacniacza itd. itp… które gniazd USBC-nie posiadają, ponieważ były produkowane kiedy jeszcze USB-C nie było popularne lub w ogóle jeszcze nie znane, a są to urządzenia stosunkowo nowe. Jest jeszcze wiele uciążliwości, których nie sposób wszystkich wymienić, ale jedno jest pewne- regulacja unijna dotycząca łącza USB-C, które stanie się jedyną ładowarką dla przenośnych urządzeń elektronicznych jest zdecydowanie PLUSEM DODATNIM

Dowiedz się, co to oznacza jeszcze dla Ciebie wg zapisów UE.

Na strona internetowych Parlamentu Europy czytamy:

Potrzeba różnych ładowarek dla różnych urządzeń jest obecnie niezwykle uciążliwa dla konsumentów, a dodatkowo powoduje produkuje bardzo wiele ton niepotrzebnych e-odpadów. Aby pomóc w osiągnięciu swoich celów środowiskowych i obniżyć koszty dla konsumentów.

Unia Europejska wprowadza jedną, uniwersalną ładowarkę - USB typu C przede wszystkim z przyczyn środowiskowych, czyli ograniczania odpadów pochodzenia elektronicznego i elektrycznego.
Najważniejszy dla nas jest fakt, że kończą się raz na zawsze nasze "męki” związane z ciągłymi zmianami kabli łączeniowych, ładowarek elektrycznych do urządzeń mobilnych.

Wszyscy bowiem w swoim życiu nie raz spotkaliśmy się z problemami, że nie mogliśmy ładować telefonu, bo nikt w pobliżu nie miał ładowarki, którą akurat my potrzebowaliśmy.

Według badania Komisji Europejskiej z 2019 r. aż 84% Odsetek konsumentów w UE, którzy doświadczyli problemów związanych z ładowarkami do telefonów w ciągu ostatnich dwóch lat.

Co się zmieni?

Uwzględnione urządzenia

Nowe prawo obejmuje telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, słuchawki douszne i przenośne urządzenia do nawigacji. Laptopy będą musiały zostać dostosowane do wymagań 40 miesięcy po wejściu w życie ustawy.

Nowe technologie

Aby nadążyć za rozwojem nowych technologii, Komisja Europejska może dostosowywać zakres dyrektywy, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie ładowania bezprzewodowego.

Kupowanie nowego urządzenia bez ładowarki

Nowe prawo przewiduje, że konsumenci będą mieli możliwość zakupu nowego urządzenia z urządzeniem ładującym lub bez.

Monitorowanie nowych technologii

Należy dokonywać regularnych przeglądów stosowania przepisów do nowych technologii ładowania.

***

Kontekst
Parlament Europejski od ponad 10 lat zabiegał o wprowadzenie wspólnej ładowarki do urządzeń przenośnych. Chociaż niektóre firmy wprowadziły dobrowolne inicjatywy, co zmniejszyło liczbę typów ładowarek, nie wystarczyły one do osiągnięcia celów UE dla ograniczenia ilości e-odpadów. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie wspólnej ładowarki we wrześniu 2021 roku. Parlament i kraje UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów 7 czerwca 2022 r.; Parlament formalnie zatwierdził je 4 października 2022 roku. Po formalnym zatwierdzeniu przez Radę, rządy UE będą miały dwa lata na wprowadzenie przepisów w życie. Nowe przepisy nie będą obejmować produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed jego wejściem w życie.

PPR.PL,E-MK- za Parlament Europejski; foto: PIXABAY


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę