Ogólne podejście Rady do kwestii marnowania żywności stanowi wyważony kompromis.
Ministrowie środowiska państw UE przyjęli ogólne podejście do wniosku Komisji dotyczącego rewizji dyrektywy w sprawie odpadów. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują osiągnięty kompromis, który opiera się na ambicjach zapobiegania marnowaniu żywności i osiągnięcia gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu, proporcjonalnej do wyzwań i uwzględniającej specyfikę krajową.
Jako aktywny członek unijnej platformy ds. strat i marnotrawienia żywności od jej powstania, Copa i Cogeca wspierają ambicje UE, jakim jest osiągnięcie Celu Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDG), jakim jest ograniczenie o połowę marnowania żywności na etapach sprzedaży detalicznej i konsumpcji do roku 2030 oraz ograniczenie straty żywności w pozostałej części łańcucha dostaw żywności. Copa i Cogeca pozytywnie oceniają fakt, że zaproponowane cele w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności są ambitne, ale realistyczne, jak wykazała ocena skutków przeprowadzona przez Komisję, i opierają się na podejściu etapowym poprzez klauzulę przeglądową. Proponując obowiązkowe cele, które obejmują nie tylko etapy konsumpcji i sprzedaży detalicznej, ale także przetwarzanie i produkcję, UE wykracza już poza cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i w związku z tym jest na dobrej drodze do wywiązania się ze swoich zobowiązań krajowych i międzynarodowych do 2030 r. Poza poziomem i zakresem spośród wiążących celów podejście ogólne ma na celu poprawę gromadzenia danych, skupiając się na wyjaśnieniu tekstu w celu zapewnienia pewności prawa. Wspólna metodologia i minimalne wymagania jakościowe dotyczące jednolitego pomiaru poziomu marnotrawienia żywności są absolutnie niezbędne do celów porównawczych i zapobiegania. Z niecierpliwością czekamy na rozmowy trójstronne, które mają rozpocząć się jesienią, i mamy nadzieję, że ich wynik będzie odzwierciedlał osiągnięty dzisiaj kompromis.
***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe dla 500 milionów ludzi w całej UE