Największym problemem na wiosnę są choroby podstawy źdźbła oraz te, które atakują dolne liście rozwijających się roślin, czyli: pleśń śniegowa, mączniak prawdziwy, septoriozy, rdza brunatna, rdza żółta, fuzarioza, łamliwość źdźbła. Warto dokładnie poznać każdą z nich, by wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, a w serwisie Syngenta wyszukać odpowiednie preparaty.
Jest to choroba powodowana przez grzyb Blumeria graminis. Typowym objawem jest białoszary nalot na liściach i pochwach liściowych, który w późniejszym okresie może szarzeć i atakować źdźbła, a także kłosy. Na tym nalocie można zaobserwować drobne plamy czarnego koloru. W przypadku silnego porażenia, obserwuje się zasychanie liści, a następnie całych roślin. Rozwojowi mączniaka prawdziwego sprzyja niska wilgotność powietrza i temperatura w przedziale od 5 do 30 °C, a także zbyt gęsty siew oraz nadmierne nawożenie azotem. Straty w plonie mogą osiągnąć 30%.
Zwalczanie tej choroby zakłada zabiegi agrotechniczne niszczące resztki pożniwne (orka) oraz stosowanie fungicydów zawierających takie substancje aktywne jak np.: azoksystrobina, chlorotalonil, cyprodynil, cyprokonazol, fenpropidyna, propikonazol. Zabieg ochronny najlepiej wykonywać w początkowym etapie choroby.
To jedna z septorioz atakujących zboża, powodowana przez Mycosphaerella graminicola. Atakuje rośliny pszenicy ozimej oraz jarej we wszystkich fazach rozwojowych, szczególnie dolne liście, na których widoczne są objawy w postaci okrągłych bądź wydłużonych plam. W późniejszych fazach choroby na powierzchni plam pojawiają się ułożone wzdłuż nerwów ciemne owocniki grzyba. Choroba prowadzi do zamierania siewek i roślin. Zwalczanie opiera się na agrotechnice oraz stosowaniu substancji aktywnych, takich jak: cyprodynil, fenpropidyna, propikonazol.
Choroba powodowana jest przez Septoria nodorum i atakuje pochwy liściowe, kłosy, liście i źdźbła. Jej objawem są owalne lub okrągłe plamy ze słabo widoczną obwódką. Przy silnym porażeniu przez chorobę, liście więdną i zasychają. Septoriozę plew można zwalczać za pomocą tych samych substancji aktywnych, co septoriozę paskowaną liści.
Wywoływana jest przez Pyrenophora tritici-repentis. Objawia się wiosną – na dolnych liściach pszenicy pojawiają się małe, owalne, z wyraźnym punktem pośrodku, plamy koloru żółtego, które z czasem zlewają się. Zaatakowane liście żółkną, a następnie brunatnieją i zasychają. Choroba poraża pochwy liściowe, liście i kłosy. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury (10-18 °C). Zwalczanie, podobnie jak w przypadku poprzednich chorób, opiera się na właściwej agrotechnice oraz następujących substancjach aktywnych: azoksystrobina, chlorotalonil, cyprodynil, cyprokonazol, fenpropidyna, propikonazol.
Za rdzę żółtą odpowiadają grzyby z gatunku Puccinia striiformis. Jest to kolejna choroba atakująca wiosną wszystkie nadziemne części roślin. Pierwsze objawy porażenia to żółte plamy na końcach liści. Później pojawiają się żółte i pomarańczowe zarodniki (uredinia), tworzące charakterystyczne pasma, nierzadko mylone z objawami septoriozy liści. Charakterystycznym objawem porażenia tą chorobą są gniazda w łanie. Do walki z rdzą żółtą w pszenicy ozimej stosowane są następujące substancje aktywne: azoksystrobina, benzowindyflupyr, chlortalonil, protiokonazol.
Powyżej omówiono najważniejsze choroby atakujące zboża, choć na wiosnę można też zaobserwować skutki działania pleśni śniegowej czy łamliwości podstawy źdźbła – zapobiega się im, odpowiednio zaprawiając ziarno przed siewem. By z nimi walczyć, warto sięgnąć po produkty grzybobójcze firmy Syngenta.pl.