Zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze zmienia się wraz z wiekiem. Ze względu na intensywny rozwój i wzrost szczenięta potrzebują pokarmu o wysokiej zawartości białka i energii. Karma dla psa seniora powinna natomiast odznaczać się obniżoną zawartością energii i formułą opóźniającą procesy starzenia (z przeciwutleniaczami, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi).
W gronie domowych czworonogów znajdują się przedstawiciele ras miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich. Duże różnice pod względem fizycznym nie pozostają bez wpływu na potrzeby zwierzaków. Karma dla psa musi być dostosowana do wielkości jego uzębienia oraz poziomu metabolizmu. Dzięki żywieniu dopasowanemu do rasy możemy przeciwdziałać chorobom, do których genetycznie predysponowany jest nasz pupil.
Pałaszowanie codziennych posiłków może przynieść czworonogom mnóstwo radości. Aby jednak nasz pupil zawsze chętnie spożywał posiłki, powinniśmy dobrać smak, teksturę, konsystencję i zapach pokarmu do jego indywidualnych preferencji. Dla psów wybrednych warto wybierać mokre karmy, które zwykle odznaczają się wyższą smakowitością. Psim niejadkom spodobają się także karmy o oryginalnym smaku (np. z dziczyzną) czy z aromatycznymi dodatkami (np. ziołami).
Wiele psów boryka się z problemami zdrowotnymi. Integralnym elementem procesu leczenia bywa dietoterapia. Weterynaryjna karma dla psa wyróżnia się recepturą dostosowaną do określonych problemów zdrowotnych. Zawiera specjalne dodatki funkcjonalne wpływające korzystnie na pracę organizmu. Stosowanie pokarmów weterynaryjnych pozwala poprawić samopoczucie czworonogów, skrócić czas rekonwalescencji, ograniczyć postęp choroby.
Aktywne czworonogi mają wyższe zapotrzebowanie na energię i białko niż psiaki leniwie wylegujące się na kanapie. Aby zaspokoić ich potrzeby, należy serwować im wysokoenergetyczne karmy przeznaczone dla psów pracujących i uprawiających sport. Pokarmów o obniżonej wartości energetycznej potrzebują za to psy mało aktywne, z tendencją do tycia.
Chcemy karmić pupila wyłącznie gotowymi karmami? A może zależy nam jedynie na uzupełnieniu jego jadłospisu? Pełnoporcjowa karma dla psa może być jedynym, kompletnym źródłem substancji odżywczych. Z kolei karma uzupełniająca nie zaspokoi całkowicie potrzeb psiaka, ale będzie wspaniałą, urozmaicającą jadłospis, przekąską.