W Iranie walka producentów drobiu z grypą ptaków wydaje się nie mieć końca. Tylko od początku irańskiego roku – licząc od 21 marca - straty w pogłowiu drobiu wyniosły już blisko pół miliona sztuk. Według ostatnich doniesień przedstawicieli irańskich służb weterynaryjnych, do kraju sprowadzono 10 milionów dawek szczepionek celem ich ogólnokrajowej dystrybucji.
Jak podają miejscowe służby weterynaryjne, wirus rozprzestrzenił się w kilku prowincjach i poszkodowanych jest 17 ośrodków drobiarskich. Ubój sanitarny jest jedną z powszechnych procedur ograniczających dalsze szerzenie choroby.
Fermy drobiu w Iranie są co roku atakowane przez wysoce zakaźną grypę ptaków. Przypominamy, że w roku ubiegłym zlikwidowano w Iranie aż 25 milionów ptaków. Zdaniem władz Iranu dotknięte HPAI stada stanowiły około 40% komercyjnej populacji drobiu w tym kraju. A jeszcze rok wcześniej straty szacowano na 12 milionów. Dane te pokazują jaka jest skala problemu na Bliskim Wschodzie. Pochodną tego zjawiska są straty dla branży drobiarskiej liczone w setkach milionów dolarów.
W większości zarażane i likwidowane są towarowe kury nieśne. Na przełomie lat 2017/2018 niedobór jaj na irańskim rynku wewnętrznym wywierał silną presję na wzrost ich cen. Wówczas rynek próbował się ratować importem jaj, głównie z Turcji. Irańskie władze usilnie próbowały wpłynąć na ustabilizowanie się rynku wewnętrznego, dlatego postanowiły wspomóc import i podjęły nawet decyzję o wydłużeniu obowiązywania obniżonej taryfy celnej dla jaj.
Według rzecznika irańskiego rządu, problem epidemiologiczny odbija się również mocno na krajowych eksporterach jaj i mięsa drobiowego. Iran jest jednym z największych producentów mięsa kurcząt rzeźnych i jaj konsumpcyjnych na świecie. Rocznie produkuje ponad 2 mln ton mięsa kurcząt. W kraju rocznie zużywa się 900 tysięcy ton jaj, a moce produkcyjne przekraczają 1,3 mln ton.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz