W jaki sposób poradzić sobie z upałem? Świetną propozycją na gorące dni jest cold brew. Zimna, orzeźwiająca i dodająca energii kawa jest coraz częściej serwowana w kawiarniach. Każdy z nas może ją też przygotować w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak zrobić cold brew i przedstawiamy przepis na kokosowy koktajl na bazie „parzonej” na zimno kawy.
Cold brew to kawa, która powstaje na skutek powolnego macerowania w zimnej wodzie. Chociaż w Polsce dopiero zdobywa zwolenników, na świecie znana jest już znacznie dłużej. Ogromną popularnością cieszy się w Holandii i Stanach Zjednoczonych, ale pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w XVIII wieku w Japonii.
Macerowanie na zimno
Jak przyrządzić cold brew w domu? Jest wiele sposobów na jego przygotowanie. Przedstawiamy jeden z łatwiejszych, który bez problemu wykonacie samodzielnie. Proces nie jest skomplikowany, ale dość czasochłonny. Wszystko zaczyna się od świeżo mielonej kawy. Nie bez znaczenia jest więc rodzaj ziaren, jakich użyjemy.
- Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na gatunek kawy oraz jakość wody. Do przygotowania cold brew polecam 100% mieszanki Arabiki, która nada naszej kawie charakterystyczny słodki, owocowy smak – wyjaśnia Damian Burgess, ekspert Caffe Vergnano.
Kawę „zaparzamy” bez użycia ciepła. Do naczynia wsypujemy średnio zmielone ziarna i zasypujemy je lodem. Następnie zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 20 godzin w lodówce, przykrywając folią aluminiową. Temperatura od 4 do 8 stopni Celcjusza pozwoli jej utrzymać miękki i orzeźwiający smak. Po 20 godzinach kawa jest gotowa do wypicia.
Bogactwo cold brew
Cold brew wyróżnia się na tle innych kaw. Charakteryzuje ją mniejsza kwasowość oraz pełne body, które gwarantuje długie zachowanie smaku w ustach. W zależności od sposobu przygotowania i dodatków użytych podczas przyrządzania napoju, możemy wydobyć całe bogactwo aromatów.
- Podczas procesu przygotowania cold brew trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegół. Ważny jest zarówno rodzaj kawy, jak i użyte dodatki. Z ziaren kawy jasno palonej uzyskamy owocowo-kwiatowy aromat. Z kolei z gatunków ciemno palonej otrzymamy głęboki aromat z nutą czekoladową. Jeśli chodzi o dodatki, możemy wykorzystać wanilię, przyprawy lub cokolwiek innego, co wzmocni różnorodność smaków. Dobrym pomysłem jest dodanie podczas procesu „parzenia” bergamoty lub skórki pomarańczowej, która wydobędzie przyjemny, owocowy i orzeźwiający aromat - dodaje Damian Burgess, ekspert Caffe Vergnano.
Cold brew jest też doskonałą bazą do koktajlów, które świetnie sprawdzą się podczas spotkań ze znajomymi. Możemy ich zaskoczyć połączeniem cold brew z tonikiem albo kokosową wersją napoju. Poniżej przedstawiamy propozycję na Coconut Cold Brew.
Coconut Cold Brew
Składniki:
100 ml cold brew
80 ml mleka kokosowego
15 ml syropu czekoladowego
8 ml syropu kokosowego
Przygotowanie:
Newseria Lifestyle