biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Hiszpański miód w unijnym rejestrze nazw chronionych

14 kwietnia 2016
Hiszpański miód w unijnym rejestrze nazw chronionych

W dn. 5 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) z dn. 30 marca 2016 r. wpisujące do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) nazwę hiszpańskiego miodu–Miel de Liébana.

Jest on wytwarzany przez pszczoły miodne z regionu Liébana z nektaru kwiatów lub z wydzielin żywych części roślin typowych dla ekosystemów tego regionu. Odmianami miodu, które mogą być objęte chronionym oznaczeniem pochodzenia „Miel de Liébana” są miód spadziowy i miód jednokwiatowy wrzosowy. Są to miody nieprzetwarzane, które nie są też poddawane intensywnej obróbce termicznej (powyżej 40 °C). Jest to gwarancją zachowania przez produkt wyjątkowych właściwości, które zawdzięcza on roślinności i pszczołom występującym w regionie.

Wszystkie etapy produkcji i pozyskiwania miodów muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym–we wszystkich gminach położonych w regionie Liébana, należącym do Wspólnoty Autonomicznej Kantabrii (całkowity obszar 570 km kw.).

W regionie tym współwystępują lasy i roślinność typowa dla klimatu atlantyckiego z  gatunkami typowo śródziemnomorskimi i alpejskimi. Znaczna jest w nich zawartość wrzośców, z których powstaje miód wrzosowy, oraz roślin z gatunku Quercus, dzięki którym powstaje miód spadziowy.

FAMMU/FAPA na podst. Dz. U. UE (L 88 ) z dn. 05.04.16


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę