europejskie forum rolników 2025

Grypa ptaków ogranicza holenderski eksport

3 listopada 2020
Grypa ptaków ogranicza holenderski eksport

Wprowadzono już pierwsze restrykcje wobec Holandii z powodu wystąpienia HPAI w tym kraju. W piątek (30 października) Korea Południowa zakazała przywozu drobiu i produktów drobiowych z Holandii.

W Korei Południowej także zaczęły się problemy z AI – w ubiegłym tygodniu potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8) w odchodach dzikich ptaków. Są to pierwsze przypadki HPAI w Korei Południowej od 32 miesięcy. Zakaz importu drobiu żywego, jaj i nawozów zawierających jako składnik pomiot kurzy z Holandii wprowadził również Tajwan. Oczekuje się, że tajwańskie restrykcje będą dotkliwe dla Holandii w handlu żywym drobiem i nawozami, ponieważ Tajwan importuje holenderskie pisklęta i nawozy. Tajwan nie zezwala na import mięsa drobiowego z Holandii.

Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w Europie i w Azji. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia. W Japonii wirus grypy ptaków został wykryty w odchodach dzikich kaczek w prefekturze Hyogo i jest to pierwszy przypadek potwierdzony od kwietnia 2018 roku. W połowie października pojawiły się szacunki, że w Kazachstanie straty drobiu już wynoszą około miliona sztuk kurczaków, kaczek i gęsi. Zakaz importu z Kazachstanu wprowadził Kuwejt i Oman.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

  Odstępstwo od RENURE: Bez działania UE ryzykuje utratę zrównoważonego rozwiąza...

W weekend sklepy czeka prawdziwy szturm. Polacy ruszą na świąteczne zakupy. Głów...

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji, podaje za pośr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę