aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

„Filmowy skansen” - nowa wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej

14 lutego 2017
„Filmowy skansen” - nowa wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej
PAP / Jerzy Ochoński

Fotosy i zdjęcia z planów filmów, realizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc, będą prezentowane na wystawie w Dworku Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej od wtorku. W skansenie powstawały ujęcia m. in. do „Wołynia”, „Papuszy” i „Ślubów panieńskich”

Na wystawie, można zobaczyć jak wyglądała praca twórców - nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenografów czy charakteryzatorów.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka muzeum Beata Ryń, ekspozycja nie tylko przybliża filmy, do których zdjęcia kręcono w skansenie w Tokarni, ale dokumentuje również wydarzenia z udziałem popularnych aktorów, dziejące się podczas Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych - imprezy odbywającej się od 4 lat w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego (2000 r.), „Śluby panieńskie” Filipa Bajona (2010 r.), „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), „Wyklęty” Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec br.

„Wyklęty” to oparty na faktach film, o walkach zbrojnego podziemia niepodległościowego z „władzą ludową” w drugiej połowie lat 40. XX w.

W Tokarni powstawały też m. in. „Wiedźmin" Marka Brodzkiego i „Przedwiośnie" Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.

Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski - część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami. „Zachwycają się tą częścią parku z chwilą, kiedy tam wchodzą - ma ona specyficzne ukształtowanie terenu, a wygląd sektora można modyfikować dzięki dodatkowej scenografii. A jeśli w filmie potrzebny jest szlachecki dwór, to jest to najczęściej nasz dwór z Suchedniowa" - wyjaśniła rzeczniczka muzeum.

Dodała, że twórcy często odkrywają Tokarnię, podczas wizyt turystycznych.

Plenery parku etnograficznego w Tokarni wykorzystano też w m. in. realizowanej przez hinduskich producentów z Bollywood operze mydlanej „Veera” emitowanej od 2012 r. - fotografie z planu popularnego w Indiach serialu również można zobaczyć na wystawie.

Z kolei zdjęcia z Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych (odbywającego się wiosną głównie w Sandomierzu, a od 4 lat też w Tokarni) pokazują polskich aktorów podczas przedstawień teatralnych i spotkań autorskie. To m. in. Anna Polony, Emilia Krakowska, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Piotr Cyrwus.

Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz fragmentów filmów zrealizowanych w skansenie, eksponaty, wykorzystywane na planach filmowych oraz unikatowe aparaty fotograficzne m. in. z początku XX w.

Dni zdjęciowe, to także ciekawostka dla turystów odwiedzających skansen. „Jeśli produkcja jest duża, to wyłączamy poszczególne sektory i informujemy o tym wcześniej zwiedzających. Ale zwykle jest to dodatkowa atrakcja, bo z daleka mogą oni obserwować popularnych aktorów oraz ekipę filmową w trakcie pracy” - powiedziała Beata Ryń. Podkreśliła, że twórcy bardzo dbają o historyczne obiekty i stosują się do zasad dotyczących ich ochrony.

Wernisaż wystawy „Filmowy skansen” zaplanowano na wtorek. Ekspozycję będzie można oglądać we wnętrzach Dworku Laszczyków w Kielcach do 23 marca.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny zajmuje obszar około 65 ha przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Znajduje się w nim kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem i Dworkiem Laszczyków, wchodzą także: Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.

(PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę