17 lutego Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy wsparciu Unii Europejskiej (UE) i w ścisłej współpracy z Ministerstwem Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, otwiera nowe okno w ramach trzeciego cyklu swojego programu grantowego, który będzie miał na celu wsparcie modeli agregacji w rolnictwie. Program pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom rolnym w opracowaniu modeli agregacji, które lepiej zintegrują drobnych rolników z określonymi łańcuchami dostaw, zwiększą możliwości magazynowania i przetwarzania oraz poprawią dostęp do rynków krajowych i międzynarodowych. Wnioski można składać za pośrednictwem Państwowego Rejestru Rolniczego (SAR) do 17 marca 2025 r.
Inicjatywa ta ma charakter pilotażowy oraz projekt pilotażowy mający na celu wzmocnienie komercjalizacji produkcji rolnej w wybranych regionach i agrospożywczych łańcuchach wartości. Dzięki modelom agregacji rolnicy mogą wspólnie przetwarzać i przechowywać swoje produkty, zapewniając wyższą jakość, lepsze standardy żywnościowe i lepsze ceny, co ostatecznie przyczynia się do długoterminowego zrównoważonego rozwoju przemysłu rolnego na Ukrainie i poprawy warunków życia społeczności wiejskich.
"Od dzisiaj SAR rozpocznie odpowiedni program grantowy. To efekt naszych spotkań z p.o. szefa biura FAO na Ukrainie Mohammedem Azuką. A także stała praca zespołów Ministerstwa Polityki Agrarnej i FAO oraz przy wsparciu Unii Europejskiej. 150 tys. dolarów na wsparcie modeli agregacji w uprawie jagód i warzyw. Nowe okno programu grantowego FAO-UE to znacząca szansa dla rolników na rozszerzenie działalności, zwiększenie konkurencyjności i stworzenie bardziej zrównoważonych modeli biznesowych. Wzywamy wszystkich producentów do skorzystania z tej inicjatywy w celu włączenia drobnych rolników do dużych łańcuchów dostaw, co przyniesie długoterminowe korzyści ukraińskiemu systemowi rolno-spożywczemu" – powiedział minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalij Kował.
Aby wziąć udział w konkursie, rolnicy muszą wykazać się zdolnością i chęcią skutecznego włączenia drobnych producentów rolnych do swoich modeli biznesowych poprzez uczciwe umowy o zamówienia publiczne i programy szkoleniowe. Wnioskodawca musi być w stanie zapewnić drobnym producentom rolnym dostęp do niezbędnej infrastruktury, takiej jak magazynowanie, pakowanie i usługi logistyczne. Ponadto wnioskodawcy muszą wnieść wkład w wysokości co najmniej 50 procent kosztów inwestycji, wykazując swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój biznesu i integrację rynkową w swoich regionach.
W programie mogą wziąć udział producenci z obwodów lwowskiego, zakarpackiego, iwanofrankiwskiego i czerniowieckiego. Priorytetowo traktowane będą przedsiębiorstwa, które stosują zrównoważone środowiskowo praktyki i innowacyjne rozwiązania biznesowe, które przyczyniają się do modernizacji ukraińskiego sektora rolno-spożywczego.
"FAO będzie nadal wspierać przedsiębiorstwa rolne, które wdrażają inkluzywne modele rolno-spożywczych łańcuchów wartości i skutecznie włączają drobnych producentów rolnych do swoich modeli biznesowych. Dzięki wsparciu UE nie tylko udzielamy pomocy finansowej na rozwój takich modeli, ale także przyczyniamy się do tworzenia silniejszych i bardziej inkluzywnych łańcuchów rolno-spożywczych na Ukrainie. Inwestując w modele agregacji, zapewniamy większą stabilność ekonomiczną drobnym rolnikom, pomagając im wejść na nowe rynki i czerpać korzyści z ulepszonej logistyki i przetwórstwa. Naszym celem jest zwiększenie odporności i rozwój konkurencyjnego sektora rolnego" – powiedział Mohammed Azuka, p.o. szefa biura FAO na Ukrainie.
Program ma również na celu poprawę standardów bezpieczeństwa żywności poprzez zapewnienie, że zagregowane produkty spełniają wymagania jakościowe zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Wspieranie inwestycji w przetwórstwo i przetwórstwo po zbiorach pomoże agrobiznesowi zmniejszyć straty, wydłużyć okres przydatności do spożycia produktów i spełnić oczekiwania klientów.
"Unia Europejska jest nadal zaangażowana we wspieranie ukraińskiego sektora rolnego. Poprzez tę inicjatywę chcemy pomóc ukraińskim rolnikom w modernizacji ich gospodarstw, wzmocnieniu współpracy w ramach rolniczych łańcuchów wartości i stworzeniu długoterminowych możliwości gospodarczych. Drobni rolnicy stanowią trzon ukraińskiej gospodarki wiejskiej, a promując modele agregacji, pomagamy w rozwoju agrobiznesu, zapewniając jednocześnie konkurencyjność drobnych rolników i aktywny udział w zrównoważonych modelach biznesowych. Program ten jest częścią szerszej strategii UE mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy, rozwój obszarów wiejskich i integrację kraju z rynkami europejskimi" – powiedział Stefan Schleuning, szef współpracy w delegaturze UE na Ukrainie.
Oprócz pomocy finansowej program zapewnia wsparcie techniczne i mentoring. Wybrani wnioskodawcy będą mieli dostęp do porad ekspertów, sesji szkoleniowych na różne tematy, w tym dostępu do usług finansowych, oraz wskazówek dotyczących zrównoważonego prowadzenia działalności gospodarczej i integracji z łańcuchami wartości. FAO pomoże opracować długoterminowe strategie, które poprawią wydajność operacyjną i stworzą nowe możliwości rynkowe dla przedsiębiorstw rolnych, w tym drobnych producentów rolnych.
FAO zorganizuje wprowadzające webinarium online dla potencjalnych wnioskodawców, na temat instrukcji krok po kroku dotyczących składania wniosków za pośrednictwem Państwowego Rejestru Gospodarstw Rolnych.
"Unia Europejska pozostaje niezłomna w swoim wsparciu dla ukraińskiego sektora rolnego. Poprzez tę inicjatywę chcemy pomóc ukraińskim rolnikom zmodernizować ich biznesy, wzmocnić współpracę w ramach rolniczych łańcuchów wartości i stworzyć długoterminowe możliwości gospodarcze. Drobni rolnicy są podstawą gospodarki rolnej Ukrainy, a promując modele agregacji, pomagamy w skalowaniu agrobiznesu, zapewniając jednocześnie konkurencyjność drobnych rolników i ich aktywny udział w zrównoważonych modelach biznesowych. Program ten jest częścią szerszej strategii UE mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy, rozwój obszarów wiejskich i promowanie integracji kraju z rynkami europejskimi" – powiedział Stefan Schleuning, szef programów współpracy w delegaturze UE na Ukrainie.
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy