Rada formalnie przyjęła dziś zmienione rozporządzenie o europejskich rachunkach ekonomicznych środowiska – wspólnym systemie statystycznym UE, który łączy informacje gospodarcze i środowiskowe.
Nowe przepisy rozszerzają zakres europejskich rachunków ekonomicznych środowiska, wprowadzając rachunki lasów, rachunki ekosystemów i rachunki dotacji na ochronę środowiska.
Zmienione rozporządzenie ma zapewnić lepsze informacje na potrzeby Europejskiego Zielonego Ładu, aby wspierać monitorowanie i ocenę postępów UE w osiąganiu jej celów środowiskowych.
Moduły nowych kont
Obowiązujące rozporządzenie w sprawie europejskich rachunków ekonomicznych środowiska ustanawia wspólne ramy gromadzenia, zestawiania, przekazywania i oceny europejskich rachunków ekonomicznych środowiska. Rozporządzenie składa się z sześciu modułów, w tym rachunków emisji do powietrza i podatków związanych ze środowiskiem.
Odpowiednie i szczegółowe dane z państw członkowskich mają kluczowe znaczenie dla utrzymania UE na drodze do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. W związku z tym nowe rozporządzenie wprowadza trzy nowe moduły rachunków środowiskowych w celu bardziej kompleksowego monitorowania:
Państwa członkowskie zaczną przekazywać te dane Komisji (Eurostatowi) w latach 2025 i 2026.
Zmienione rozporządzenie wprowadza nowy portal danych statystycznych (pulpit statystyczny) dla rachunków ekonomicznych środowiska, który w sposób zrozumiały i dostępny dla wszystkich użytkowników będzie podsumowywał kluczowe wskaźniki i dane z tych rachunków. Znajdą się w nim też dane o inwestycjach państw członkowskich w łagodzenie zmiany klimatu.
Portal danych będzie obsługiwany przez Komisję (Eurostat) od grudnia 2024 r. i będzie aktualizowany raz w roku. Będzie on publicznie dostępny na stronie internetowej Eurostatu.
To formalne przyjęcie jest ostatnim krokiem w zwykłej procedurze ustawodawczej. Rozporządzenie zostanie teraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu.
Do dnia 31 grudnia 2024 r., a następnie co najmniej co dwa lata, Eurostat będzie publikować dane i statystyki dotyczące łagodzenia zmiany klimatu, w tym dotyczące powiązanych inwestycji.
W ciągu dwóch lat od daty wejścia w życie rozporządzenia Komisja przedstawi sprawozdanie na temat jakości dostępnych danych na temat dotacji w energetyce, w tym dotacji do paliw kopalnych, adaptacji do zmian klimatu oraz wody, a także może przedłożyć wniosek ustawodawczy w celu wprowadzenia kolejnych trzech nowych modułów dotyczących tych kwestii.
Obecne rozporządzenie w sprawie rachunków ekonomicznych środowiska obejmuje już sześć modułów: rachunki emisji do powietrza, podatki na ochronę środowiska w podziale na rodzaje działalności gospodarczej, rachunki przepływów materialnych w całej gospodarce, rachunki wydatków na ochronę środowiska, rachunki sektora towarów i usług związanych z ochroną środowiska oraz rachunki przepływów energii fizycznej.
Obowiązujące przepisy przewidywały wprowadzenie nowych modułów w późniejszym terminie na podstawie wniosków Komisji; W dniu 11 lipca 2022 r. Komisja przyjęła odpowiedni wniosek.
15 grudnia 2022 r. Rada uzgodniła mandat negocjacyjny. Po jednym posiedzeniu trójstronnym 5 grudnia 2023 r. i kilku spotkaniach technicznych Parlament Europejski i Rada uzgodniły ostateczny kształt rozporządzenia.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: consilium.europa.eu