W piątek 1 marca rozpoczyna się II. edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej odbędzie się w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i potrwa do soboty. Wśród głównych tematów Forum będą innowacje i zastosowanie nowych technologii w rolnictwie.
Jakie są priorytety dotyczące wprowadzania innowacji w rolnictwie, zarówno te stojące przed polskimi rolnikami, jak i administracją rządową? Na jakim etapie jesteśmy, jeżeli chodzi o rozwój rozwiązań dotyczących tzw. smart farming i czego w najbliższym czasie mogą spodziewać się rolnicy i konsumenci?
O najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą rolno-spożywczą w zakresie innowacji oraz efektywnej pomocy ze strony państwa w ich wprowadzaniu będą rozmawiać uczestnicy debaty pt. „Innowacje w branży rolno-spożywczej”. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Jerzy Buzek – Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji RP, Wolfgang Burtscher – Zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, Krzysztof Jurgiel – Poseł na Sejm RP, Piotr Serafin – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Adam Banaszak – Członek Zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– W ramach dyskusji dotyczącej innowacji będziemy chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, na jakim etapie innowacyjności w polskim rolnictwie i produkcji rolno-spożywczej obecnie jesteśmy, a także jak efektywnie je wprowadzać i koordynować, aby zapewnić współpracę na płaszczyźnie rolnictwa, biznesu oraz administracji rządowej. Podczas debaty nie zabraknie również pytań o cele, priorytety oraz etapy realizacji programów dotyczących innowacyjności, np. w zakresie cyfryzacji czy bezpieczeństwa żywności oraz współpracy z agendami Unii Europejskiej– mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.
Tematy Forum w 2019 roku
Europejskie Forum Rolnicze tradycyjnie już rozpocznie debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE w nowej perspektywie budżetowej z udziałem, m.in. Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także przedstawicieli resortów rolnictwa, m.in. z Hiszpanii, Słowacji, Węgier oraz Czech.
Podczas Forum odbędzie się także dyskusja w formule dialogu obywatelskiego nt. polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich w Polsce. Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – Komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematyka dyskusji będzie obejmowała skuteczne sposoby realizacji polityki zrównoważonego rozwoju oraz to, jak wpisuje się ona w cele WPR oraz jakie bariery w największym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesu w tym obszarze.
W 2019 roku po raz pierwszy w ramach Europejskiego Forum Rolniczego zostanie poruszona także kwestia stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi. Do dyskusji z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, zostali zaproszeni przedstawiciele resortów rolnictwa z krajów afrykańskich i azjatyckich.
Europejskie Forum Rolnicze – ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa
W ramach II. edycji Forum uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się także z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, jej finansowania oraz obniżania kosztów, jak również ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawią, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń, paliw oraz branży nawozowo-chemicznej, w tym m.in. Grupa Orlen (Partner Strategiczny Forum), KWS Polska (Partner Główny Forum) oraz Partnerzy Forum: BASF Polska, SHiUZ Bydgoszcz, Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej, Chemirol, AGRO Ubezpieczenia, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR) oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA. Bronisze oraz PKO Bank Polski. Wśród wystawców Forum znajdą się również, m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), SatRevolution, Krajowa Spółka Cukrowa S.A., SWIMER, OSM Koło, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz 365FarmNet. Partnerem Technologicznym Forum jest Orange.
O innowacyjnych rozwiązaniach dla rolnictwa będą mówić także przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, instytucji administrującej m.in. Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa. KOWR pracuje nad rozwiązaniami wprowadzającymi platformę żywnościową oraz wykorzystanie teledetekcji w rolnictwie.
Europejskie Forum Rolnicze 2019 odbędzie się w dn. 1-2 marca 2019 roku w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce/k. Rzeszowa. Udział w Forum jest bezpłatny.
Patronat honorowy nad Europejskim Forum Rolniczym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Jan Krzysztof Ardanowski. Partnerem regionalnym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.
***
Europejskie Forum Rolnicze to dwa dni dyskusji i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki. To również znakomita okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej. Pierwsza edycja Forum, która odbyła się w marcu 2018 r., zgromadziła blisko 2000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.
Więcej informacji: www.forum-jasionka.pl
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.
G2A ARENA to najnowocześniejsze i największe Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w województwie podkarpackim. To miejsce organizacji najważniejszych w regionie imprez targowych, konferencji, wystaw i kongresów o charakterze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. W ciągu roku obiekt odwiedza ponad 100 tys. osób. Odbywa się tutaj ok. 130 wydarzeń. Swoje produkty prezentuje ok. 1000 wystawców. G2A Arena to najważniejszy ośrodek wystawienniczo-kongresowy na Podkarpaciu i biznesowa wizytówka regionu. Szczegóły na: www.g2aarena.pl
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP