Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejskie Drzewo Roku na półmetku!

16 lutego 2021
Europejskie Drzewo Roku na półmetku!

Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polska kandydatka - lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej zajmuje aktualnie 4 miejsce w konkursie! Możemy poprawić wynik i zawalczyć o podium dla polskiego drzewa oddając swój głos na stronie https://www.treeoftheyear.org/PL Głosowanie trwa do końca lutego. W tegorocznej edycji konkursu o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczy 14 drzew z 14 krajów Europy. Nasza reprezentantka wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja.

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021 trwa już pod początku lutego. Polska lipa św. Jana Nepomucena zdobyła już ponad 20 tysięcy głosów i plasuje się obecnie na 4. miejscu. Naszą kandydatkę wyprzedzają tylko drzewa z Hiszpanii, Włoch i Rosji. Ale wszystko może się jeszcze zmienić dzięki naszym głosom! Ostatni tydzień plebiscytu jest tajny, tak więc do ostatniej chwili nie będziemy widzieli, ile głosów zdobyły poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy dopiero 19 marca podczas uroczystej ceremonii transmitowanej za pośrednictwem Internetu.

150 letnia Lipa św. Jana Nepomucena rośnie samotnie w Dulczy Wielkiej (woj. podkarpackie) na skraju rozległych pól. Jej piękno i niezwykłość polega na tym, że nie przypomina innych drzew tego gatunku. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem.  Prawdopodobnie posadzono ją, aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom. Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian, który cieszy się na tym terenie szczególnym kultem ze względu na pobliską rzeczkę Jamnicę, która często wylewa. I tak te dwa sąsiadujące ze sobą obiekty stały się nierozłączne, a nawet stały się natchnieniem dla lokalnych artystów. Lipa zjednoczyła także społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody i poprawienia jej stanu zdrowotnego. W polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klubu Gaja lipa otrzymała 15346 głosów internautów, zdobywając tym samym tytuł Drzewa Roku 2020.

Zobacz film o lipie św. Jana Nepomucena >>>>

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO >>>

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku 2. miejsce zdobył Platan z Kóz w woj. śląskim, a w 2014 roku 3. miejsce w Europie zdobył Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim.

W Polsce odbywa się już 11. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Końcem lutego poznamy 16. finalistów tegorocznego konkursu, którzy już w czerwcu powalczą o tytuł Drzewa Roku 2021 w Polsce.

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

 

Klub Gaja / Fot. Archiwum Klubu Gaja


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę