Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Europejscy właściciele i zarządcy lasów wzywają do bardziej szczegółowych wyjaśnień strategii leśnej UE

11 października 2021
Europejscy właściciele i zarządcy lasów wzywają do bardziej szczegółowych wyjaśnień strategii leśnej UE

„Nowa strategia leśna na 2030 r. wymaga jasnych celów oraz realistycznych i spójnych działań” - taką wiadomość do unijnych decydentów wysłali europejscy właściciele i zarządcy lasów w ramach konferencji europejskich właścicieli lasów. Konferencja odbyła się 4 października 2021 roku w Wiedniu. Udział w niej wzięli przedstawiciele europejskich i krajowych organizacji zrzeszających właścicieli lasów oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego. Dyskusje toczyły się wokół nowej strategii leśnej UE. W czasie konferencji CEPF, EUSTAFOR, Copa-Cogeca, ELO, USSE i FECOF przedstawili wspólne stanowisko na temat nowej strategii odzwierciedlające pytania i niepokoje, które pojawiły się w czasie wiedeńskiego spotkania.

Największe obawy były zgłaszane przez uczestników w związku z tym, że nowa strategia osłabia obecną równowagę społeczną, środowiskową i ekonomiczną, która jest filarem zrównoważonego i wielofunkcyjnego unijnego sektora leśnego. Europejscy właściciele i zarządcy lasów należą do grupy, która najaktywniej wspierała stworzenie nowej strategii i była przekonana, że należy lepiej dostosować się do nowych wyzwań i możliwości stojących przed sektorem oraz doprowadzić do osiągnięcia celów Nowego Zielonego Ładu w oparciu o dobrze skoordynowane ramy na poziomie unijnym. Jednak te nadzieje i oczekiwania zostały rozwiane przez ogłoszoną strategię.

Wspólne stanowisko przedstawione w czasie konferencji wyjaśnia główne powody, dla których europejscy właściciele i zarządcy lasów są tak bardzo zaniepokojeni strategią i uznają ją za nieadekwatną. W dokumencie tym podniesiono także kilka kluczowych pytań i uwag dotyczących implementacji strategii. Zwrócono uwagę na 4 zapowiedziane w strategii działania, które, zanim będą wdrażane i rozwijane, muszą zostać wyjaśnione i doprecyzowane:


1. Nowe unijne wskaźniki, progi i poziomy dotyczące zrównoważonego zarządzania lasami;
2. Nowy, dobrowolny bliższy naturze system unijnych certyfikatów zarządzania lasami „bliżej natury”;
3. Stworzenie systemu zapłaty za usługi ekosystemowe;
4. Nowa propozycja legislacyjna w sprawie obserwacji, sprawozdawczości i gromadzenia danych dotyczących lasów w UE.

Europejscy właściciele i zarządcy lasów mają świadomość tego, jak ważne jest osiągnięcie unijnych celów i są zdeterminowani, aby wywiązać się ze swojej części obowiązków. Jednakże, jeśli unijna polityka leśna będzie niespójna i będzie lekceważyć wkład i obawy tych, którzy nimi zarządzają i na których spadnie obowiązek i odpowiedzialność za jej wdrażanie, to istnieje ryzyko nierealizowalności. Właściciele i zarządcy lasów mają wiele do stracenia. Aby nie stracili motywacji i angażowali się w rozwój obszarów wiejskich i gospodarki europejskiej w perspektywie długoterminowej, muszą dostać jasny i konstruktywny sygnał ze strony europejskich decydentów.

Nowa strategia leśna UE na 2030 rok - Stanowisko właścicieli i zarządców europejskich lasów.

Sygnatariusze:

CEPF – Konfederacja Europejskich Właścicieli Lasów
Copa-Cogeca – Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze
ELO – Europejska Organizacja Właścicieli Ziemskich
EUSTAFOR – Europejskie Stowarzyszenie Lasów Państwowych
FECOF - Europejska Federacja Właścicieli Lasów Komunalnych
USSE – Związek Leśników Europy Południowej

 

Copa-Cogeca


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę