Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Energa postawi pierwszą instalację fotowoltaiczną na wodzie

23 października 2019
Energa postawi pierwszą instalację fotowoltaiczną na wodzie

Grupa Energa, jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjną technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, polegającą na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Wykonawcą jest Energa OZE SA. W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce” spółka złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie wspomnianej inwestycji.


W sierpniu 2018 roku zainteresowanie wzbudziła informacja o pilotażowym, innowacyjnym projekcie pływających paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Spółka Energa OZE, jako pierwsza w Polsce, postanowiła sprawdzić potencjał tego rozwiązania na niewielkiej instalacji o mocy zaledwie kilku kW. Testy miały potwierdzić lub obalić tezę, że w polskich warunkach klimatycznych przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę spowoduje zwiększenie wolumenu wytwarzanej energii z OZE. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się pełnym sukcesem. Wersja testowa pływających paneli potwierdziła, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, pomimo tego, że warunki atmosferyczne w naszym kraju różnią się znacznie od regionów, w których PV na wodzie były dotąd stawiane – m.in. w Chinach, Korei Południowej czy Japonii.

Warto również dodać, że panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki. Mowa tu m.in. o wzroście temperatury ogniw oraz zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

- Aktualnie prowadzonych jest w Polsce wiele inwestycji w lądowe farmy fotowoltaiczne. Jednakże, zapoczątkowane przez nas zagospodarowanie zbiorników wodnych otwiera nowe możliwości na zwiększenie produkcji energii odnawialnej w miksie energetycznym – mówi kierujący Grupą Energa, prezes Grzegorz Ksepko.  - Grupa Energa po raz kolejny wytycza nowy trend w krajowej energetyce. Złożeniem wniosku do NFOŚiGW rozpoczęliśmy pierwszy etap wdrażania innowacyjnej instalacji PV na wodzie. W sierpniu ubiegłego roku zapowiadaliśmy, że jeśli wyniki pilotażu będą satysfakcjonujące, to przystąpimy do realizacji tego projektu na większą skalę. I teraz dotrzymujemy słowa. To już kolejna innowacja w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, której jesteśmy pionierami na skalę krajową.

Zarząd spółki Energa OZE złożył wniosek do NFOŚiGW o wsparcie w ramach programu „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”. Pozwoli to na skorzystanie z preferencyjnej pożyczki, która będzie stanowić dźwignię finansową, co, z kolei dodatkowo korzystnie wpłynie na rentowność planowanej inwestycji.

- Złożyliśmy wniosek w ramach fazy „W” – czyli wdrożenia innowacyjnego rozwiązania w polskiej gospodarce. Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino – tam gdzie odbywał się pilotaż – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych. Przyczyni się to w znacznym stopniu do rekultywacji tychże terenów.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę