Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ekologiczne ogrzewanie domu – piece opalane pelletem

27 lipca 2017
Ekologiczne ogrzewanie domu – piece opalane pelletem
Newseria Innowacje

Wygoda, oszczędności, czystość i ekologia. W tych czterech słowach można opisać ogrzewanie domu przy użyciu pelletu. Na Zachodzie popularność pieców wykorzystujących to rozwiązanie nikogo już nie dziwi. W Polsce wciąż jest nowością. Czy sprawdzi się także w twoim domu? Wyjaśniamy krok po kroku.

Zalety pelletu

Pellet to granulki o długości ok. 1 cm wytwarzane z trocin i innych pozostałości produkcji mebli i innych wyrobów drewnianych. Poziom skompresowania tego paliwa odzwierciedla stosunek 2:1 – z dwóch ton drewna można wyprodukować jedną tonę pelletu, zachowując przy tym podobną wartość energetyczną. Pellet jest więc niezwykle wydajny i relatywnie tani – najczęściej gra główną rolę tam, gdzie nie ma przyłącza do gazu ziemnego. Jest także zaliczany do ekologicznych materiałów opałowych – po pierwsze ze względu na naturalne składniki i niską emisję spalin, a po drugie z uwagi na to, że paliwo to samo w sobie jest surowcem wtórnym.

Niewymagający piec

Piece na pellet to przyjazne środowisku, wydajne i ekonomiczne urządzenia grzewcze. – Wykorzystują nowoczesne technologie, by praca przy nich była jak najmniej obciążająca. Przykładem może być nasz piec VIKING, którego eksploatacja sprowadza się do obsługiwania ekranu dotykowego – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl. – Wykorzystaliśmy w nim automatyczny podajnik pelletu, wymaga więc jedynie uzupełnienia zasobnika, który może pomieścić nawet do 15 kg paliwa, co wystarcza nawet na 25 godzin.

Zautomatyzowanie funkcji pieca przynosi jeszcze jedną korzyść – urządzenie zużywa tylko taką ilość paliwa, jakiej potrzebuje do wskazanego poziomu ogrzania pomieszczeń. – Piece na pellet mogą pracować w trybie termostatu. Samodzielnie dobierają ilość paliwa i regulują moc, by utrzymać określoną przez użytkownika temperaturę. To dodatkowa oszczędność. – zauważa ekspert firmy Kratki.pl. – Oczywiście pracę pieca można także regulować ręcznie lub zaprogramować jego pracę w cyklach dziennych lub tygodniowych. – dodaje.

Czystość i bezpieczeństwo

Używając pelletu, bardzo łatwo jest zachować czystość pieca. Kurz drzewny w porównaniu z pyłem węglowym można usunąć szybko i bez śladu. Zwłaszcza, że paliwo to spala się niemal całkowicie i pozostaje po nim niewiele popiołu. Wyjmowany pojemnik dodatkowo ułatwia opróżnianie pieca. Powstały w procesie spalania kurz drzewny można wykorzystać do użyźniania domowego ogródka.

- Wybierając urządzenie grzewcze, należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane systemy bezpieczeństwa. Warto wybrać model wyposażony w system czujników, które za każdym razem, gdy zaniknie ciąg lub zaistnieje możliwość przegrzania pieca, zaalarmują domowników sygnałem dźwiękowym i odpowiednim komunikatem na wyświetlaczu  – radzi ekspert firmy.

 

 

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę