MERCOSUR1
TSW_XV_2025

EKOGMINA 2019: O branży sanitarnej i wyzwaniach dla małych i średnich gmin z najlepszymi specjalistami w kraju. Start w najbliższą środę

4 czerwca 2019
EKOGMINA 2019: O branży sanitarnej i wyzwaniach dla małych i średnich gmin z najlepszymi specjalistami w kraju. Start w najbliższą środę

Konferencja Ekogmina 2019 Forum Praktyków zbliża się wielkimi krokami. Swoją obecność potwierdzili już szefowie przedsiębiorstw wodociągowych, przedstawiciele firm, oferujących nowoczesne rozwiązania do zarządzania wodociągami, specjaliści z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, przedstawiciele PGW „Wody Polskie” z RZGW w Warszawie, firmy doradcze, eksperci inżynierii sanitarnej z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Na konferencji pojawi się także przedstawiciel NFOŚiGW, co oznacza konkretną wiedzę o środkach unijnych na projekty wod-kan po 2020 roku.

EKOGMINA to wyjątkowe forum branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami polskiego sektora wod-kan. Celem konferencji jest stworzenie skutecznej platformy wymiany doświadczeń, głównie w zakresie metod stosowanych w projektach wod-kan w polskich miastach i gminach. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli samorządów małych i średnich gmin, przedsiębiorstw komunalnych oraz wykonawców i przedsiębiorców branży sanitarnej. Wydarzenie potrwa dwa dni – 5 i 6 czerwca 2019 roku w Jachrance.

Czytaj także:

Wiedza potrzebna od zaraz. Samorządy w obliczu wodociągowego wyzwania

Wod-kan: Wielkie wyzwania dla gmin. Studium sukcesu: podwarszawska gmina Marki

Taryfa na trzy lata

Dzień pierwszy to dwa bloki warsztatowe, odbywające się równolegle. Pierwszy z nich poświęcony będzie optymalizacji kosztów eksploatacji i jej wpływowi na korekty taryf. Warsztat skierowany jest do małych i średnich firm wodociągowych, odpowiedzialnych za zarządzanie strukturą i poziomem kosztów operacyjnych oraz dla przedstawicieli samorządów. Jego głównym tematem będzie wpływ nowego, 3-letniego okresu obowiązywania taryfy za wodę i ścieki na obliczanie kosztów, a także sposób budowania wniosku taryfowego. Nie zabraknie też tematyki, związanej z benchmarkingiem. Warsztaty poprowadzą: Grzegorz Tomaszewski, DS Consulting i Andrzej Osiński, Retencja.pl. W drugim bloku warsztatowym omawiana będzie ocena zagrożeń zanieczyszczeń środowiska w każdym z obszarów: woda – ścieki - odory. Warsztaty polecane są osobom odpowiedzialnym za dobór, modernizację, utrzymanie technologii oraz eksploatację systemów. To także cenna wiedza dla pracowników urzędów miast i gmin, zakładów komunalnych wod-kan oraz zakładów utylizacji odpadów, podejmujący kluczowe decyzje w zakresie projektów oraz negocjacji środowiskowych. Wśród ekspertów znajdzie się Wojciech Frątczak, PGW „Wody Polskie” RZGW w Warszawie i dr inż. Katarzyna Pikuła z Politechniki Koszalińskiej.

Eksploatacja sieci, odory i dobre praktyki

Drugi dzień konferencji to aż cztery sesje. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od rozwoju systemów wod-kan w gminach, przez specyfikę gmin okołometropolitalnych, dobre praktyki w eksploatacji systemów wod-kan aż po środowisko naturalne, które jest rozwojową inwestycją gmin. Każdą sesję kończy panel dyskusyjny, co jest świetną okazją do zadawania pytań najlepszym specjalistom w kraju. Prelegenci reprezentują zarówno środowisko praktyków jak i środowisko akademickie. W sesji nr 1 moderatorem dyskusji będzie prof. dr hab. inż. Zbigniew Heinrich, a wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych z Marek i Dąbrowy Górniczej, a także reprezentantka NFOŚiGW. Sesja nr 2 jest moderowana przez Andrzeja Osińskiego, eksperta ze spółki Retencja.pl, a Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu spółki „Wodociąg Marecki”, będzie współprowadzącym panel dyskusyjny. Prelegenci reprezentują IGWP, TUP, wodociągi w Tarnowskich Górach i Urząd Gminy Wejherowo. Sesja nr 3, moderowana przez prof. dra hab. inż. Jacka Mąkinię z Politechniki Gdańskiej zapowiada się niezwykle ciekawie. Przykłady dobrych praktyk obsługi systemów wod-kan przytoczą zarówno naukowcy jak i spółka Ecol-Unicon i słupskie wodociągi. Ostatnia sesja nr 4 traktuje szeroko o zagadnieniach związanych z korzystaniem zasobów środowiskowych i związanych z tym zagrożeń. Eksperci omówią kwestie, związane z uciążliwościami zapachowymi, wpływem odorów na zdrowie, a nawet kwestie rekultywacji jezior. Moderatorem tej sesji będzie prof. dr hab. n. chem. Lidia Wolska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dwudniowe obrady zakończy wspólna integracja. 6 czerwca odbędzie się Wieczorna Gala z okazji 20-lecia spółki „Wodociąg Marecki”. Spółka ta objęła swoim honorowym patronatem całą konferencję, a partnerami wydarzenia są: Westrand, sp. z o.o. i Ecol-Unicon, sp. z o.o.

 

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę