Konferencja Ekogmina 2019 Forum Praktyków zbliża się wielkimi krokami. Swoją obecność potwierdzili już szefowie przedsiębiorstw wodociągowych, przedstawiciele firm, oferujących nowoczesne rozwiązania do zarządzania wodociągami, specjaliści z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, przedstawiciele PGW „Wody Polskie” z RZGW w Warszawie, firmy doradcze, eksperci inżynierii sanitarnej z najlepszych uczelni technicznych w kraju. Na konferencji pojawi się także przedstawiciel NFOŚiGW, co oznacza konkretną wiedzę o środkach unijnych na projekty wod-kan po 2020 roku.
EKOGMINA to wyjątkowe forum branżowe, umożliwiające wymianę wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami polskiego sektora wod-kan. Celem konferencji jest stworzenie skutecznej platformy wymiany doświadczeń, głównie w zakresie metod stosowanych w projektach wod-kan w polskich miastach i gminach. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli samorządów małych i średnich gmin, przedsiębiorstw komunalnych oraz wykonawców i przedsiębiorców branży sanitarnej. Wydarzenie potrwa dwa dni – 5 i 6 czerwca 2019 roku w Jachrance.
Czytaj także:
Wiedza potrzebna od zaraz. Samorządy w obliczu wodociągowego wyzwania
Wod-kan: Wielkie wyzwania dla gmin. Studium sukcesu: podwarszawska gmina Marki
Taryfa na trzy lata
Dzień pierwszy to dwa bloki warsztatowe, odbywające się równolegle. Pierwszy z nich poświęcony będzie optymalizacji kosztów eksploatacji i jej wpływowi na korekty taryf. Warsztat skierowany jest do małych i średnich firm wodociągowych, odpowiedzialnych za zarządzanie strukturą i poziomem kosztów operacyjnych oraz dla przedstawicieli samorządów. Jego głównym tematem będzie wpływ nowego, 3-letniego okresu obowiązywania taryfy za wodę i ścieki na obliczanie kosztów, a także sposób budowania wniosku taryfowego. Nie zabraknie też tematyki, związanej z benchmarkingiem. Warsztaty poprowadzą: Grzegorz Tomaszewski, DS Consulting i Andrzej Osiński, Retencja.pl. W drugim bloku warsztatowym omawiana będzie ocena zagrożeń zanieczyszczeń środowiska w każdym z obszarów: woda – ścieki - odory. Warsztaty polecane są osobom odpowiedzialnym za dobór, modernizację, utrzymanie technologii oraz eksploatację systemów. To także cenna wiedza dla pracowników urzędów miast i gmin, zakładów komunalnych wod-kan oraz zakładów utylizacji odpadów, podejmujący kluczowe decyzje w zakresie projektów oraz negocjacji środowiskowych. Wśród ekspertów znajdzie się Wojciech Frątczak, PGW „Wody Polskie” RZGW w Warszawie i dr inż. Katarzyna Pikuła z Politechniki Koszalińskiej.
Eksploatacja sieci, odory i dobre praktyki
Drugi dzień konferencji to aż cztery sesje. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od rozwoju systemów wod-kan w gminach, przez specyfikę gmin okołometropolitalnych, dobre praktyki w eksploatacji systemów wod-kan aż po środowisko naturalne, które jest rozwojową inwestycją gmin. Każdą sesję kończy panel dyskusyjny, co jest świetną okazją do zadawania pytań najlepszym specjalistom w kraju. Prelegenci reprezentują zarówno środowisko praktyków jak i środowisko akademickie. W sesji nr 1 moderatorem dyskusji będzie prof. dr hab. inż. Zbigniew Heinrich, a wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych z Marek i Dąbrowy Górniczej, a także reprezentantka NFOŚiGW. Sesja nr 2 jest moderowana przez Andrzeja Osińskiego, eksperta ze spółki Retencja.pl, a Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu spółki „Wodociąg Marecki”, będzie współprowadzącym panel dyskusyjny. Prelegenci reprezentują IGWP, TUP, wodociągi w Tarnowskich Górach i Urząd Gminy Wejherowo. Sesja nr 3, moderowana przez prof. dra hab. inż. Jacka Mąkinię z Politechniki Gdańskiej zapowiada się niezwykle ciekawie. Przykłady dobrych praktyk obsługi systemów wod-kan przytoczą zarówno naukowcy jak i spółka Ecol-Unicon i słupskie wodociągi. Ostatnia sesja nr 4 traktuje szeroko o zagadnieniach związanych z korzystaniem zasobów środowiskowych i związanych z tym zagrożeń. Eksperci omówią kwestie, związane z uciążliwościami zapachowymi, wpływem odorów na zdrowie, a nawet kwestie rekultywacji jezior. Moderatorem tej sesji będzie prof. dr hab. n. chem. Lidia Wolska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dwudniowe obrady zakończy wspólna integracja. 6 czerwca odbędzie się Wieczorna Gala z okazji 20-lecia spółki „Wodociąg Marecki”. Spółka ta objęła swoim honorowym patronatem całą konferencję, a partnerami wydarzenia są: Westrand, sp. z o.o. i Ecol-Unicon, sp. z o.o.
EKOGMINA to wyjątkowe forum branżowe umożliwiające wymianę wiedzy ekspertów i praktyków polskiego sektora wod-kan. Celem konferencji jest stworzenie skutecznej platformy wymiany doświadczeń w zakresie metod stosowanych w projektach wod-kan w polskich miastach i gminach. Konferencja kierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli samorządów małych i średnich gmin, przedsiębiorstw komunalnych oraz wykonawców i przedsiębiorców branży sanitarnej.
Organizatorem konferencji jest spółka BIOPRO, Honorowym Partnerem tegorocznej edycji wydarzenia został Wodociąg Marecki. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Szczegółowy program, pełna lista prelegentów i panel rejestracyjny jest dostępny na stronie internetowej: www.ekogina.biopro.pl.
Konferencja odbędzie się w hotelu „Warszawianka”, Jachranka 77, Serock.
Filmowe zaproszenie na konferencję: Forum Praktyków EKOGMINA - z kim się spotkamy
infowire.pl