Żacy mogą ubiegać się o kredyt na studiowanie. Mogą również skorzystać z innych form pomocy materialnej.
Właśnie jedną z takich form pomocy są stypendia socjalne finansowane z budżetu państwa. Mają szansę je otrzymać studenci państwowych i niepaństwowych uczelni działających na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym, niepaństwowych szkół zawodowych działających na podstawie ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz uczelni zakładanych przez Kościół katolicki. O zasadach przyznawania stypendiów szkoły decydują samodzielnie. Mogą być one przekazane zarówno w gotówce, jak i w formie dopłaty do zakwaterowania czy wyżywienia w szkolnej stołówce. Stypendium socjalne przysługuje tylko na jeden semestr akademicki. Jego przedłużenie wymaga ponownego złożenia wniosku i stosownej dokumentacji.
Inną formą bezzwrotnej pomocy są zapomogi losowe. Mogą się o nie ubiegać
studenci, którzy nagle znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej.
Dokładnie udokumentowany wniosek o zapomogę można składać tylko dwa razy w
semestrze.
Żacy, którzy pomyślnie przejdą pierwszy rok studiów mają prawo
ubiegać się o stypendium za wyniki w nauce. Podstawowym kryterium jest tutaj
średnia ocen, z reguły nie niższa niż 4,0.
Z kolei studenci, którzy wybiją się ponad przeciętną mogą liczyć na stypendium ministra edukacji narodowej i sportu. Wypłacane jest ono w gotówce i najczęściej jest wyższe od stypendium naukowego przyznawanego przez uczelnie.
Studenci mogą się również starać o bezzwrotną pomoc na naukę w różnego rodzaju fundacjach. Do najbardziej aktywnych organizacji wspierających żaków należą m.in. Fundusz Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich przy fundacji „Porozumienie bez barier”, Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej im. Zofii i Władysława Pokusów oraz Fundusz Stypendialny im. Władysława Reymonta.