Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zapowiedzi zmian na uczelniach

22 października 2003

Studia obowiązkowo dzielone na licencjackie i magisterskie, zajęcia punktowane, zmiany w finansowaniu uczelni - zakłada m.in. skończony w poniedziałek 20 października projekt ustawy o szkolnictwie wyższym.

Projekt przygotowuje specjalny zespół powołany przy prezydencie RP. Pierwszą wersję ustawy zespół (złożony m.in. z naukowców, przedstawicieli rządu i uczelni) ogłosił w maju i czekał na opinie. W poniedziałek zamknął prace nad nimi. - W listopadzie przekażemy go prezydentowi, na początku roku może być już w Sejmie. Jeśli uda się go uchwalić do czerwca 2004, to w pierwszy rok akademicki w UE wejdziemy z nową ustawą - mówi szef zespołu prof. Jerzy Woźnicki.

Projekt wprowadza obowiązkowe "złamanie" studiów na licencjackie (zwane zawodowymi, trwające ok. trzech lat) i magisterskie. Nabór na dotychczasowe pięcioletnie studia będzie powoli ograniczany (z wyjątkiem specjalnych kierunków, gdzie konieczne są długie studia - będą one określone w rozporządzeniu, np. medycyna, prawo).

Każde zajęcia będą określone ilością punktów. - To pozwala na porównywanie zaangażowania w nauce studentów różnych uczelni w Europie, jeśli chcą zmienić miejsce nauki. Taki system (ECTS) działa w UE, a także na niektórych polskich uczelniach - żeby mieć zaliczony rok akademicki, trzeba zaliczyć zajęcia za 60 pkt. Projekt zakłada też, że absolwenci prócz dyplomów dostaną także tzw. suplementy opisujące po polsku i angielsku przebieg studiów.

Co jeszcze się zmieni? Na zatrudnienie poza podstawowym miejscem pracy pracownik naukowy będzie musiał mieć zgodę rektora. Nie będzie górnej granicy wynagrodzeń naukowców. Uczelnia będzie mogła wybitnemu pracownikowi, którego chce zatrzymać, zapłacić więcej niż innym profesorom.

Tylko studia stacjonarne w uczelniach publicznych będą finansowane z budżetu państwa, zaoczne i wieczorowe z czesnego. - Do tej pory budżet dotował uczelniom publicznym studentów zaocznych i wieczorowych. Zabraniamy tego. Szkoły niepubliczne nie miały takich dotacji i to było niesprawiedliwie - mówi Woźnicki.

Poza tym osobowość prawną zyskają - po wielu apelach rektorów - Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Rektorów Nieakademickich Szkół Polskich. Każda zmiana w prawie o szkolnictwie wyższym będzie wymagała ich opinii.

POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę