Ptak_Waw_CTR_2024

Zaczęły się pisemne matury

4 maja 2005

Dzisiaj rozpoczyna się pisemna matura. Pierwszego dnia 825 uczniów w całej Polsce przystąpi do egzaminów z języków: mniejszości narodowych, kaszubskiego, słowackiego i hiszpańskiego. W czwartek wszystkich maturzystów czeka egzamin z języka polskiego.

Większość z 317 tys. uczniów z 3910 szkół ma już za sobą egzaminy ustne. Zdawali na nich obowiązkowo język polski i obcy. Bez względu na to, czy zaliczyli część ustną, czy nie, od środy przystąpią do egzaminów pisemnych. Matura pisemna potrwa do 31 maja.

Uczniowie napiszą trzy egzaminy obowiązkowe: z języka polskiego, obcego i wybranego przedmiotu (biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu).

Przedmioty obowiązkowe można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Podstawową część zdają wszyscy (każdy egzamin na tym poziomie zaczyna się o godz. 9 i trwa od 120 do 170 minut w zależności od przedmiotu). Decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie rozszerzonym uczeń podejmuje po zakończeniu części podstawowej.

Chętni mogą zdawać dodatkowo trzy inne, wybrane przez siebie przedmioty (biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, informatyka, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie).

Przedmioty dodatkowe zdawane są na poziomie rozszerzonym. Uczniowie zdecydowali się na testy z nich, ponieważ większość uczelni wyższych zrezygnowała w tym roku z egzaminów wstępnych, a od kandydatów na studia wymaga zdawania na maturze określonych przedmiotów.

Podczas egzaminów pisemnych obowiązuje całkowity zakaz ściągania (uczeń przyłapany na korzystaniu z niedozwolonych pomocy zostanie natychmiast wyproszony z sali, a jego praca w ogóle nie będzie oceniana).

Na salę egzaminacyjną nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem.

Egzaminy pisemne będą przygotowane, przeprowadzone i sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie w całej Polsce będą rozwiązywali takie same testy. Na wyniki nowej matury trzeba będzie poczekać kilka tygodni, świadectwa dojrzałości będą wydane do końca czerwca.


POWIĄZANE

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę