Ptak_Waw_CTR_2024

Z myślą o dzieciach wybitnie uzdolnionych

13 marca 2006

Wszyscy znany pokazany przez Henryka Sienkiewicza w noweli "Janko Muzykant"  wstrząsający przykład zmarnowania talentów dzieci wiejskich z powodu nędzy i braku zainteresowania ze strony możnych. Janek  mówił , że wszędzie na wsi słyszy muzykę , wszystko mu grało , każdy dźwięk go zachwycał. Chciał grać na skrzypcach , ale nigdy mu to nie było dane . Znacznie więcej   szczęścia miała  Alicja Rzymkowska z Łęk Kościelnych, niewielkiej wsi pod Kutnem , której udało się zrealizować swoje marzenia i zostać solistką Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mazowsze’’. Jest ona  pierwszą mieszkanką powiatu kutnowskiego, której udało się dostać do tego najbardziej renomowanego polskiego zespołu folklorystycznego.  Wiele dziewczynek w dzieciństwie marzy o karierze piosenkarki czy tancerki. Najczęściej jednak wkraczając w dorosłe życiu zapominają o dziecięcych planach mocno stąpając po ziemi. Jednak czasami tak jak w przypadku Alicji marzenia się spełniają . Swój sukces zawdzięcza ona jednak nie tylko szczęściu, ale przede wszystkim własnej wytrwałości i pracy.

Rzymkowska, dzieciństwo spędziła w Łękach Kościelnych, gdzie jej rodzice do chwili obecnej prowadzą  niewielkie gospodarstwo rolne. Do szkoły podstawowej uczęszczała  w Szewcach, a maturę zdała w Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kasprowicza w Kutnie. Już od najmłodszych lat  lubiła śpiewać i tańczyć i swoje zdolności wokalne prezentowała występując na licznych uroczystościach  przedszkolnych ,szkolnych i rodzinnych. Z tego też względu  uczęszczała na zajęcia do Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Karola Kurpińskiego w Kutnie gdzie uczyła się grać na skrzypcach i w klasie profesor Agnieszki Battelli doskonaliła swoje umiejętności wokalne. Natomiast pierwsze kroki artystyczne stawiała w nieistniejącym już dziś Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Przełomowy w jej życiu był rok 1999. Wówczas to  za namową koleżanki  wzięła udział  w Karolinie  w eliminacjach  zorganizowanych przez ,,Mazowsze’’  które przyszła pomyślnie  zapewniając  sobie, dzięki bardzo dobremu wokalowi  miejsce w chórze.

Zespól artystyczny ,,Mazowsza’’ liczy około  80 osób i podzielony jest na chór i balet. Praca w nim daje wiele satysfakcji choć nie należy do  łatwych i wymaga dużej determinacji i zaangażowania. Tworzący zespól młodzi artyści z całej Polski w przerwach między trasami koncertowymi codziennie przez kilka godzin ćwiczą w Karolinie  wokalizy i układy choreograficzne.

Zdaniem Alicji Rzymkowskiej o pocie wylanym podczas żmudnych ćwiczeń szybko zapomina się  w świetle jupiterów na scenie.  Każdy występ ,,Mazowsza’’ przecież nagradzany jest rzęsistymi brawami co daje artystom ogromną satysfakcje i jest bodźcem do jeszcze większej pracy nad  swoimi umiejętnościami i repertuarem.
 
Kariera w ,,Mazowszu’’ nie trwa jednak zbyt długo i kończy się zwykle w wieku 40 lat. Dlatego też Rzymkowska równocześnie z występami w zespole  studiuje w  Akademii Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej, ponieważ po zakończeniu kariery artystycznej zamierza uczyć śpiewu  niewidome dzieci  .

Dziś jednaj uzdolnione wybitnie dzieci mają większe szansę na rozwijanie swoich talentów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z myślą o nich powołany bowiem został  w 1983 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci obejmujący opieką wybitnie uzdolnionych nastolatków. Fundusz  przyznaje nominacje w trzech kategoriach: stypendystów, podopiecznych i kandydatów. Nominacje na stypendystę przyznawane są głównie  uczniom szkół ponadpodstawowych
Wnioski o objęcie pomocą Funduszu złożyć może każdy, ale  najczęściej czynią to szkoły. Kwalifikacja przeprowadzana jest w oparciu o prezentowane wyniki pracy w zakresie zainteresowań w 4-stopniowej procedurze: opiniowanie wniosków przez poszczególnych specjalistów, typowanie do poszczególnych grup przez zespoły specjalistów i Komisję Stypendialną, składającą się z przedstawicieli różnych dyscyplin, podjęcie decyzji przez zarząd.

Fundusz pomaga w rozwoju poszerzając możliwości aktywności, umożliwiając nieodpłatny udział w organizowanych przez siebie zajęciach oraz  w przypadku stypendystów, dofinansowując realizację wybranych przedsięwzięć służących ich rozwojowi.


POWIĄZANE

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę