Wczoraj (6.03.2003) w Częstochowie zakończyły się XII Targi Edukacyjne. Impreza trwała trzy dni. Już pierwszego dnia halę Polonia odwiedziło, w poszukiwaniu przyszłej szkoły, ponad 2,5 tys. gimnazjalistów i licealistów.
Prezes firmy, zajmującej się organizacją imprezy, pan Leszek Matysiak prognozował, że Targi odwiedzi około 12 tysięcy młodych ludzi.
Leszek Matysiak jest zdania, że Targi to niewątpliwa szansa dla młodzieży i niezastąpione źródło informacji na temat szkolnictwa w regionie– Młody człowiek nie wie, że oferta szkół jest tak obszerna, często zna 2, 3 szkoły, do której chodzi brat, siostra ktoś znajomy. Na Targach dopiero dowiaduje się, że gimnazjów, szkół średnich jest dużo i każda z nich co innego oferuje.
Zdaniem Matysiaka ogromną zaletą Targów jest fakt, że młodzież prócz wiadomości na temat oferty szkoły uzyskuje także pełne informacje dotyczące zasad rekrutacji w poszczególnych placówkach. Młody człowiek może porozmawiać z pedagogiem szkolnym, osoba bardziej niezdecydowana może skorzystać z porad udzielanych w Centrum Informacji Zawodowej – dodał prezes.
Do południa Targi odwiedzała młodzież w grupach zorganizowanych, po południu na ten sam bilet mogła przyjść po raz drugi: np. z rodziną, która chciała pomóc w wyborze szkoły.
Jak zapewnił Leszek Matysik na Targach zaprezentowały się wszystkie szkoły z Częstochowy oraz z rejonu częstochowskiego (ponad 60 stoisk): szkoły z Waleńczowa, Kłobucka, bardzo ładnie zaprezentowała się szkoła ze Złotego Potoku.
Targi to "informacja" nie tylko dla młodzieży. W środę, podczas drugiego dnia Targów, odbył się wykład skierowany do nauczycieli szkół podstawowych pt. "Zasady rekrutacji do gimnazjum". Wykład i dyskusję po nim, poprowadziła pani Krystyna Maciocha z Kuratorium Oświaty – delegatura w Częstochowie. Krystyna Maciocha odpowiedziała także na nurtujące nauczycieli pytania w sprawie nowych zasad rekrutacji oraz przyjęła do przekazania wszelkie wnioski pedagogów.