Minister edukacji zarejestrował i zatwierdził statut Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, powołanej w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – poinformowano w poniedziałek podczas konferencji w siedzibie Fundacji R. Schumana.
Inicjatywę utworzenia uczelni wspiera jej rada patronacka, w skład której wchodzą m.in. Władysław Bartoszewski, Norman Davies, Bronisław Geremek, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski i Tadeusz Mazowiecki. Jak poinformowano, profesorowie uczelni, m.in. Piotr Sztompka, Ryszard Legutko, Paweł Dembiński, będą z nią związani etatowo. Siedziba WSE mieści się przy siedzibie Znaku w Krakowie.
Rekrutacja na studia dzienne i zaoczne na rok akademicki 2003/2004 rozpocznie się 1 marca 2003 r. Czesne na studiach dziennych wynosi 3 tysiące, na zaocznych – 2,4 tysiąca zł. Przewidywane są stypendia. Absolwenci uczelni uzyskają tytuł licencjata. W niedługim czasie planuje się uruchomienie studiów magisterskich.
Pierwsze kierunki jakie zostaną uruchomione na nowej uczelni to socjologia i stosunki międzynarodowe. Planowane są także studia podyplomowe na kierunkach m.in. integracja europejska, samorząd europejski, komunikacja w biznesie, Public Relation, życie i myśl Jana Pawła II.
Uczelnia powstaje dzięki środkom Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. W pierwszych trzech latach działalności szkoły Znak przeznaczy około 4 mln zł na budowanie i rozwój uczelni – wyjaśnił Jacek Woźniakowski, prezes zarządu wydawnictwa Znak. W przyszłości szkoła finansowana będzie nie tylko z czesnego, ale i z grantów pozyskiwanych w Europie i USA.
Chcemy stworzyć nowy typ uczelni, kształcącej na poziomie możliwie zbliżonym do poziomu najlepszych uniwersytetów europejskich – powiedział rektor szkoły i redaktor naczelny miesięcznika "Znak", dr Janusz Gowin. Jak wyjaśnił, pod względem profilu kształcenia WSE ma nawiązywać do Uniwersytetu w Oksfordzie. Uczelnia ta kształci świadomych swojej wartości profesjonalistów, gotowych do skutecznej walki o sukces zawodowy, ale i do zaangażowania publicznego, świadomych swoich obowiązków obywateli – mówił Gowin. I dodał: Chcemy wpoić studentom przekonanie, że wartości są skuteczne. To znaczy, że życie ma sens tylko wówczas, gdy dążenie do sukcesu łączy się z chęcią bezinteresownej działalności publicznej. Szkoła myślenia, którą chcemy rozwijać, będzie szkołą myślenia według wartości, stąd wybór na patrona szkoły ks. Tischnera.