Ptak_Waw_CTR_2024

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera

25 lutego 2003

Minister edukacji zarejestrował i zatwierdził statut Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, powołanej w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – poinformowano w poniedziałek podczas konferencji w siedzibie Fundacji R. Schumana.

Inicjatywę utworzenia uczelni wspiera jej rada patronacka, w skład której wchodzą m.in. Władysław Bartoszewski, Norman Davies, Bronisław Geremek, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski i Tadeusz Mazowiecki. Jak poinformowano, profesorowie uczelni, m.in. Piotr Sztompka, Ryszard Legutko, Paweł Dembiński, będą z nią związani etatowo. Siedziba WSE mieści się przy siedzibie Znaku w Krakowie.

Rekrutacja na studia dzienne i zaoczne na rok akademicki 2003/2004 rozpocznie się 1 marca 2003 r. Czesne na studiach dziennych wynosi 3 tysiące, na zaocznych – 2,4 tysiąca zł. Przewidywane są stypendia. Absolwenci uczelni uzyskają tytuł licencjata. W niedługim czasie  planuje się uruchomienie studiów magisterskich.

Pierwsze kierunki jakie zostaną uruchomione na nowej uczelni to socjologia i stosunki międzynarodowe. Planowane są także studia podyplomowe na kierunkach m.in. integracja europejska, samorząd europejski, komunikacja w biznesie, Public Relation, życie i myśl Jana Pawła II.

Uczelnia powstaje dzięki środkom Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. W pierwszych trzech latach działalności szkoły Znak przeznaczy około 4 mln zł na budowanie i rozwój uczelni – wyjaśnił Jacek Woźniakowski, prezes zarządu wydawnictwa Znak. W przyszłości szkoła finansowana będzie nie tylko z czesnego, ale i z grantów pozyskiwanych w Europie i USA. 

Chcemy stworzyć nowy typ uczelni, kształcącej na poziomie możliwie zbliżonym do poziomu najlepszych uniwersytetów europejskich – powiedział rektor szkoły i redaktor naczelny miesięcznika "Znak", dr Janusz Gowin. Jak wyjaśnił, pod względem profilu kształcenia WSE ma nawiązywać do Uniwersytetu w Oksfordzie. Uczelnia ta kształci świadomych swojej wartości profesjonalistów, gotowych do skutecznej walki o sukces zawodowy, ale i do zaangażowania publicznego, świadomych swoich obowiązków obywateli – mówił Gowin. I dodał: Chcemy wpoić studentom przekonanie, że wartości są skuteczne. To znaczy, że życie ma sens tylko wówczas, gdy dążenie do sukcesu łączy się z chęcią bezinteresownej działalności publicznej. Szkoła myślenia, którą chcemy rozwijać, będzie szkołą myślenia według wartości, stąd wybór na patrona szkoły ks. Tischnera.


POWIĄZANE

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...

Przedsiębiorcy, decydując się na współpracę z kontrahentem (np. dostawcą lub odb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę