Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wystąpienie rektora prof. Michała Mazurkiewicza

2 grudnia 2003
 Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Komisarzu, Szanowni Państwo!

Od historycznej decyzji wyrażonej w powszechnym referendum, w którym Polacy powiedzieli TAK przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, do akcesji, która nastąpi l maja przyszłego roku, jesteśmy w połowie drogi. To ostatni odcinek długiego i trudnego marszu, który rozpoczęliśmy w 1989 roku, kiedy jako pierwsi w Europie Wschodniej zaczęliśmy demokratyczne i rynkowe reformy w naszym kraju. Integracja to akt dziejowej sprawiedliwości, otwierający możliwości awansu cywilizacyjnego dla naszego i przyszłych pokoleń.

Ekscelencjo, Panie Komisarzu, Szanowni Państwo!

Dzisiejszy dzień zapisze się na trwale zarówno w historii Akademii Rolniczej we Wrocławiu, jak i naszego miasta. Wrocław, jako stolica Dolnego Śląska - regionu, gdzie przez wieki przenikały się różnorodne tradycje, kultury i obyczaje - a także miasto o 1000-letniej historii i wielonarodowej spuściźnie, jest szczególnie predestynowany do rozwijania i promocji idei integracji europejskiej. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu" - te słowa papieża Jana Pawła II najlepiej określają miejsce i znaczenie miasta w Europie.

Rolę Wrocławia na kontynencie europejskim wyznaczało jego szczególne położenie. Już w średniowieczu krzyżowały się tu drogi łączące Zachód i Wschód, Północ i Południe, a miasto stanowiło regionalne centrum handlowe, polityczne i kulturalne. Na słynnym szlaku bursztynowym było ono największe w tej części Europy.

Wrocław i dzisiaj stanowi regionalne centrum życia kulturalnego i naukowego oraz jeden z największych w Polsce ośrodków gospodarczych. Wrocław to miasto zieleni, stu kościołów i ponad 200 mostów, wiaduktów i kładek, a dla miłośników architektury - miasto gotyku i baroku. Znane na świecie jako kolebka nowatorskiej twórczości Jerzego Grotowskiego i jego Teatru Laboratorium oraz Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Tradycje muzyczne miasta, w którym koncertowali Chopin, Brahms i Paganini, kontynuowane są do dziś. Tu corocznie odbywają się liczne festiwale, z których najbardziej znany to Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans. Specyfikę życia kulturalnego miasta wzbogaciły ostatnio nowatorskie, monumentalne, plenerowe spektakle operowe. W ciągu ostatnich lat telewizje całego świata transmitowały stąd dwukrotnie europejskie spotkania młodych Taize wiatach 1989 i 1995, Światowy Kongres Eucharystyczny w 1997 roku oraz w maju tego roku spotkanie Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Francji Jacques'a Chiraca i kanclerza Niemiec Gerharda Schróderea.

Wrocław to także miasto o ponad 300-letniej tradycji akademickiej. Kształci się tu ponad 120 tysięcy studentów na 23 wyższych uczelniach. Najstarsza z nich, Uniwersytet Wrocławski w ubiegłym roku obchodziła właśnie jubileusz 300-lecia swojego istnienia. To stąd wywodzili się laureaci Nagrody Nobla: Paul Ehrich w dziedzinie medycyny, Gerhard Haupt-mann i Theodor Mommsen w dziedzinie literatury, Fritz Haber, Fredrich Bergius i Kurt Adler w dziedzinie chemii, Otto Stern, Max Bom i Philipp Lenard w dziedzinie fizyki oraz Reinhard Selten w dziedzinie ekonomii.

Akademia Rolnicza, łącząca materialną spuściznę niemieckiego Instytutu Rolniczego oraz naukowe i techniczne tradycje Wydziału Rolno-Lasowego Politechniki Lwowskiej w Dublanach i Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie, pełni swoją misję we Wrocławiu od ponad 50 lat. Jest jedną z 10 państwowych szkół wyższych w naszym mieście. W dziedzinie nauk rolniczych i weterynaryjnych oraz inżynierii środowiska i geodezji stanowi centrum naukowe i edukacyjne w makroregionie Polski południowo-zachodniej. Uczelnia podejmuje wszechstronne działania na rzecz ochrony i kształtowania środowiska naturalnego oraz kreowania przyszłości wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Kształci ponad 12 ty s. studentów na 17 kierunkach studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych. Rozwija też kształcenie podyplomowe, a także doradztwo i kształcenie ustawiczne.

Akademia Rolnicza jest uczelnią silnie związaną z regionem. Wniosła znaczący wkład do opracowania strategii rozwoju Dolnego Śląska w części dotyczącej infrastruktury wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a także w pracach związanych z zabezpieczeniem regionu przed powodzią.

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Komisarzu, Szanowni Państwo!

Dążenia i aspiracje Polaków, konsekwentne działania kolejnych rządów i parlamentów miały swoich sprzymierzeńców i protektorów w strukturach europejskich. Dziś mamy zaszczyt i przyjemność gościć jednego z nich, wybitnego męża stanu, niestrudzonego orędownika obecności naszego kraju w strukturach zjednoczonej Europy i przyjaciela Polski - Guntera Verheugena, komisarza Unii Europejskiej ds. poszerzenia.

W imieniu całej społeczności Akademii Rolniczej we Wrocławiu witam Pana, Panie Komisarzu, bardzo serdecznie i gratuluję włączenia do grona doktorów honoris causa naszej uczelni. Cieszymy się i dziękujemy, że tę godność Pan przyjął, bo dzięki temu możemy dziś świętować Pańską obecność wśród nas.

Wielce Szanowny Panie Komisarzu i nasz Dostojny Gościu, Szanowni Państwo!

Do rangi symbolu urastać może fakt, że u progu akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej wrocławska uczelnia rolnicza nadaje najwyższą akademicką godność Komisarzowi Unii odpowiedzialnemu za proces jej rozszerzenia. Jest to wyraz wdzięczności za wielkie dzieło, jakim, jest poszerzenie Europy, ale także za rozumienie polskich aspiracji i życzliwość dla Polski i Polaków w trudnym procesie negocjacji. Proszę przyjąć dyplom doktora honorowego Akademii Rolniczej we Wrocławiu jako wyraz uznania dla Pańskiej działalności na rzecz wspólnej Europy i godnego w niej miejsca Polski.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę