Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008r. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych” został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty edukacyjno-wspomagającej i wychowawczej szkół i placówek kierowanej w szczególności do dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne oraz uczących się w klasach I-III szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. W 2008 r., zgodnie
z założeniami reformy programowej, priorytetem są następujące cele:
1)zwiększenie liczby zajęć edukacyjno-wspomagających dla dzieci w wieku przedszkolnym, w tym realizowanych w innych formach wychowania przedszkolnego;
2)wzmocnienie funkcji wychowawczej i opiekuńczej szkoły, rodziny oraz środowiska lokalnego skierowanej do dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne oraz uczących się w klasach I-III szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia;
3)opracowanie i wdrożenie regionalnych lub lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych skoncentrowanych na podwyższaniu jakości funkcjonowania systemu oświaty przez wprowadzenie rozwiązań zwiększających efektywność kształcenia i wychowania, ze szczególnym uwzględnieniem małych dzieci;
4)wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i społecznych uczniów niepełnosprawnych.
Pomoc w ramach Programu powinna być udzielana dzieciom i młodzieży
w formie:
1)zajęć rozwijających zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia;
2)zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności, w tym zajęć o charakterze artystycznym
i kulturowym;
3)zajęć sportowych pozalekcyjnych i pozaszkolnych;
4)zajęć o charakterze edukacyjno-wspomagającym dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci realizujących roczne, obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia;
5)zajęć o charakterze psychologiczo-pedagogicznym wspierających rozwój ucznia;
6)zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
7)zajęć rozwijających kompetencje kluczowe (ze szczególnym uwzględnieniem technologii informacji i telekomunikacji, języków obcych, nauk przyrodniczo-matematycznych).
W realizacji zadań mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego i organizacje,
o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.) tj. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego oraz osoby prawne
i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów
i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.
Na program przewidziano 50 mln. zł z budżetu państwa. Środki te zostaną podzielone na poszczególne województwa proporcjonalnie do liczby uczniów w województwie.
Propozycja podziału środków finansowych przedstawia się następująco:
WOJEWÓDZTWO - WYSOKOŚĆ DOTACJI
dolnośląskie - 3 460 400 zł
kujawsko – pomorskie -2 848 410 zł
lubelskie - 2 967 500 zł
lubuskie - 1 339 230 zł
łódzkie - 3 172 380 zł
małopolskie - 4 501 800 zł
mazowieckie - 6 415 890 zł
opolskie - 1 271 030 zł
podkarpackie - 3 020 480 zł
podlaskie - 1 664 320 zł
pomorskie - 3 012 530 zł
śląskie - 5 685 330 zł
świętokrzyskie - 1 705 880 zł
warmińsko – mazurskie - 2 026 340 zł
wielkopolskie - 4 729 500 zł
zachodniopomorskie - 2 178 980 zł
SUMA: - 50 000 000 zł
Po przyjęciu Programu przez Radę Ministrów wojewodowie ogłoszą konkursy na programy realizujące przynajmniej dwa z wymienionych wyżej celów.
Wojewodowie określą terminy składania wniosków oraz terminy ogłoszenia wyników konkursów na programy. Listę realizatorów programów wojewodowie przekazują do wiadomości Ministerstwa Edukacji Narodowej i właściwych marszałków województw.
Dotacje na realizację programów przyznaje wojewoda, który dokonuje formalnej
i merytorycznej oceny wniosków o dofinansowanie programów złożonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje, uwzględniając regionalne i lokalne potrzeby edukacyjne oraz jakość programu.
Złożone wnioski o dofinansowanie programów ocenia wojewoda, z pomocą powołanego do tego celu zespołu, uwzględniając w szczególności:
1)spełnienie wszystkich wymagań formalnych określonych we wzorze;
2)merytoryczną jakość programu, w tym jego zasięg i przewidywaną skuteczność;
3)zgodność programu z regionalną lub lokalną polityką edukacyjną;
4)celowość programu, w tym możliwość rozwiązania lub złagodzenia istniejących
problemów edukacyjnych oraz wykorzystania potencjału lokalnego lub regionalnego;
5)zasadność zaplanowanych kosztów;
6)trwałość programu oraz możliwość jego realizacji po zakończeniu dofinansowania;
7)wysokość kosztów obsługi;
8)możliwość realizacji programu zgodnie z przedstawionym harmonogramem.
W celu uniknięcia podwójnego finansowania, wnioskodawca do wniosku dołącza oświadczenie, że zadanie nie jest dofinansowane z innych środków publicznych, w tym ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Dotacja nie może być przeznaczona na inny cel, niż zakłada Program. Realizatorzy programów mogą przeznaczyć nie więcej niż 5% wszystkich środków przewidzianych na realizację programu na jego obsługę.
Realizatorzy Programu mają prawo do przeznaczenia do 50% otrzymanej dotacji na zakup niezbędnego do realizacji Programu wyposażenia, które będzie wykorzystywane w kolejnych latach na prowadzenie działań edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych wobec dzieci. W ramach omawianych środków nie mogą być finansowane zakupy środków trwałych oraz działania o charakterze inwestycyjnym.
Szczegółowe realizacje na temat programu oraz sposobu i czasu jego realizacji znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej w projektach zamieszczonych w zakładce Prawo oświatowe> Rządowe programy i projekty.
Zachęcamy do bieżącego śledzenia informacji na temat programu na stronach Kuratoriów Oświaty, w szczególności ogłoszeń dotyczących konkursów na realizację zadań.
8116091
1