"Wyprawka Maturzysty" – to tytuł cyklicznej publikacji wydawanej przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z myślą o uczniach szkół średnich, mającej pomóc młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy.
"Wyprawka Maturzysty" składa się z dziesięciu zeszytów, które rozsyłane są do ponad 8 tys. szkół średnich na terenie całego kraju. Każda szkoła dostaje bezpłatnie 13 egzemplarzy. Rozsyłane są one co dwa tygodnie. Obecnie do szkół dociera trzeci zeszyt, pozostałe zostaną przekazane do końca marca.
"Wyprawka" jest rozsyłana także do kuratoriów oświaty i ich delegatur, Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Młodzieżowych Biur Pracy OHP oraz do powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Kolejne zeszyty w wersji elektronicznej można także pobrać ze strony internetowej poświęconej rządowemu programowi aktywizacji zawodowej absolwentów "Pierwsza Praca" www.1praca.gov.pl Każdy numer składa się z cyklicznie omawianych 11 działów tematycznych poruszających takie zagadnienia jak m.in. psychologia sukcesu dla początkujących, poszukiwanie pracy, zakładanie własnej firmy, podatki PIT, CIT i VAT, wolontariat, możliwości dalszego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji. Teksty pisane są prostym, zrozumiałym językiem.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że w 2003 r. szkoły średnie ukończy 790 tys. osób. Szacuje się, że ok. 220 tys. będzie kontynuować naukę, pozostałe 570 tys. to potencjalna grupa poszukujących pracy. 330 tys. będzie potrzebowało pomocy w skutecznym przejściu z okresu nauki do etapu poszukiwania pracy.
Z sond przeprowadzanych w portalu "Pierwsza Praca" wynika, że 30 proc. internautów nie korzystało nigdy z doradztwa zawodowego, a 32 proc. nigdy nie słyszało o takiej możliwości; 69 proc. najczęściej szuka pracy w urzędach pracy, a 16 proc. przez Internet; 35 proc. nie brało udziału w żadnych formach aktywizacji zawodowej; 33 proc. powstrzymuje się od założenia własnej firmy z powodu nieznajomości potrzeb rynku, a 32 proc. ze względu na biurokrację.