Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 zorganizowało cykl szkoleń na temat wpływu procesu wędzenia na bezpieczeństwo żywności. Uczestnikami szkoleń byli przedstawiciele podmiotów zajmujących się wędzeniem mięsa i produktów mięsnych przy wykorzystaniu tradycyjnych metod wędzenia tj. przy wykorzystaniu drewna, w tym również podmioty prowadzące ww. działalność w ramach prowadzonej przez nie działalności marginalnej lokalnej i ograniczonej.
Jak podkreśla CDR zakres wiedzy przekazany podczas szkoleń i warsztatów miał wspomóc proces dostosowania się zakładów prowadzących przetwórstwo mięsa do nowych norm w odniesieniu do WWA.
Głównym celem projektu było zgromadzenie i przekazanie wiedzy związanej z wejściem w życie od 1 września 2014 roku przepisów dotyczących limitów zawartości benzo(a)pirenu i sumy czterech WWA (benzo(a)pirenu, benzo(a)antracenu, benzo(b)fluroantenu i chryzenu) w mięsie wędzonym i produktach mięsnych wędzonych poprzez zorganizowanie cyklu szkoleń informacyjnych i warsztatów praktycznych.
W ramach projektu przeprowadzono w każdym województwie szkolenia na temat „Wpływ procesu wędzenia wyrobów mięsnych oraz ryb i produktów rybołówstwa na bezpieczeństwo żywności”.