Ministerstwo Edukacji nie skonsultowało z przedstawicielami samorządów projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przed skierowaniem projektu do Sejmu – twierdzi dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Jego zdaniem nie jest pierwszy projekt ustawy z tego resortu, który trafia do Sejmu z pominięciem KWRiST.
Porawski zapowiada, że ZMP poinformuje Sejm, iż projekt ustawy znalazł się w parlamencie z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie od 1 września br. obowiązkowego rocznego przedszkolnego przygotowania do nauki w szkole dla sześciolatków. Nakłada on w związku z tym na samorządy dodatkowe zadania, które będą finansowane z ich dochodów własnych (głównie z dochodów z podatków PIT i CIT). Samorządowcy mówią, że za zadaniami nie idą dodatkowe pieniądze. Projekt noweli jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji samorządu terytorialnego. Obecnie zajmuje się nim podkomisja.
Wiceminister edukacji Hanna Kuzińska oświadczyła, że nowelizacja ustawy o systemie oświaty przeszła wszystkie wymagane prawem procedury i została skierowana do konsultacji do KWRiST. Ministerstwo Edukacji ma potwierdzenie odebrania ustawy do konsultacji.
Współprzewodniczący zespołu ds. edukacji komisji z ramienia samorządu, Marek Olszewski, przypuszcza, że projekt został przekazany przez Ministerstwo Edukacji do MSWiA i mógł utknąć w resorcie spraw wewnętrznych. Współprzewodniczący KWRiST z ramienia rządu, minister spraw wewnętrznych, Krzysztof Janik przyznał, że w komisji zdarzyła się wpadka będąca wynikiem albo błędu w procedurze, albo niedopatrzenia, albo – na ostatnim miejscu – złej woli.