Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wespół w zespół

1 kwietnia 2009
Łączyć się ze sobą będą także instytuty naukowe podległe resortowi rolnictwa. Ale bez dodatkowych nakładów z budżetu państwa niewiele to zmieni – oceniają naukowcy.
Jeszcze niedawno było ich około 30, teraz już tylko 17 i ma być jeszcze mniej. Konsolidacja jest konieczna, aby lepiej wykorzystać potencjał naukowy.

Na większe wydatki z budżetu państwa nie ma co liczyć. Mimo obietnic składanych przez kolejne ekipy rządzące wydatki na naukę w Polsce należą do najniższych na świecie. Efekty tego są takie, że maleje liczba samodzielnych pracowników badawczych, a aparatura, na której pracują lata świetności ma dawno za sobą.

prof. Andrzej Kowalski IERGŻ: używana aparatura badawcza, rzeczywiście ona jest zamortyzowana, a przecież świat ciągle idzie naprzód.

A to z kolei ogranicza możliwości współpracy z przemysłem spożywczym, który powinien być zainteresowany wynikami badań prowadzonymi w instytutach naukowych.

prof. Andrzej Kowalski IERGŻ: nie ma w Polsce potężniejszych koncernów, które chętnie zamawiałyby badania w naszych placówkach wiedząc, że część informacji może być przestarzała.

Ale niedoinwestowanie, to jedno, a brak koordynacji badań rolniczych to drugie. Resort rolnictwa przyznaje, że liczba wdrożeń jakie realizują instytuty naukowe jest niezadowalająca.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę