Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W szkołach ubędzie nauczycieli

15 września 2003

Przed oświatą kilkunastoletni okres nieustannego spadku zatrudnienia, być może aż do stanu z 1977 roku - piszą autorzy najnowszego raportu o zatrudnieniu nauczycieli. Rośnie też liczba nauczycieli dyplomowanych - najlepiej opłacanych.

Autorzy raportu przypominają, że jeszcze w 1977 r. nauczycieli w Polsce było 428 tys., a w 2002 r. już 730 tys. Chodzi o wszystkich nauczycieli: pełnozatrudnionych (mają co najmniej etat) i niepełnozatrudnionych, uczących dzieci, młodzież i dorosłych.

Skąd tak duży (o ponad 68 proc.) skok w ciągu ćwierć wieku? - Głównym czynnikiem są zmiany demograficzne - piszą autorzy raportu. Ich zdaniem ta tendencja powinna się odwracać, bo po długim okresie wyżu demograficznego w szkołach od kilku lat wchodzi do nich niż. Według raportu CODN spadek zatrudnienia w szkołach jest nieuchronny - nawet do poziomu z 1977 r. - a różne decyzje polityczne mogą go tylko złagodzić.

Jak wynika z raportu, coraz więcej nauczycieli stara się awansować. W szkołach są cztery tzw. stopnie awansu - im wyższy, tym lepiej opłacany. Nauczyciel zaczyna pracę jako stażysta (jest ich w tej chwili 5,7 proc.), potem jest nauczycielem kontraktowym (14 proc.). Następnie otrzymuje mianowanie (72,4 proc.). Dwa lata temu nauczycieli mianowanych było blisko 80 proc., ale przez ten czas wielu awansowało na najwyższy i najlepiej opłacany stopień nauczyciela dyplomowanego. Liczba nauczycieli dyplomowanych w ciągu dwóch lat wzrosła z 200 do prawie 41 tys. I stale rośnie!

Z tym wiąże się najnowszy konflikt między związkami zawodowymi i resortem edukacji. Zdaniem związków w nowym projekcie Karty nauczyciela MENiS zmierza do wyhamowania awansu nauczycieli. Do tej pory od stopnia stażysty do dyplomowanego można było dojść w siedem lat. Nowe zapisy wydłużają ten czas do co najmniej 14-16 lat. - Rząd oszczędza w ten sposób na najlepiej opłacanych pedagogach - mówią związkowcy. Jak się dowiedzieliśmy, w środę odbędzie się w MENiS spotkanie minister edukacji Krystyny Łybackiej ze oświatowymi związkami. Razem mają szukać kompromisu w tej sprawie.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę